İrlanda’da Eğitim

İrlanda'da eğitim almakta olan 160 ülkeden 35.000 yabancı öğrenci için çeşitli lisans veya yüksek lisans eğitimleri veren sekiz üniversite bulunmaktadır. Avrupa’nın batı kıyısında yer alan İrlanda, Avrupa Birliği üyesidir ve Brexit'i takiben, yakında Euro Bölgesi’nde İngilizce konuşan tek ülke olacaktır. İrlanda üniversiteleri, eşsiz güzellikte ortamı ile harika bir yüksek öğrenim deneyimi sunar.

İrlanda için gereken yeterlilikler İngiltere'dekiler ile aynıdır, bu nedenle kariyerinize başlayacağınız zaman lisans veya yüksek lisans diplomanız aynı geçerlilikte olacaktır. AB öğrencileri için Ücretsiz Eğitim Harcı Girişimi (aşağıya belirtilmiştir), kriterleri karşılayanların eğitim ücreti ödememelerini mümkün kılar.

İrlanda'nın başkenti Dublin, Lonely Planet tarafından birçok kez dünyanın en arkadaş canlısı şehri olarak seçilmiştir. Başkentte, Google, Medtronics ve Microsoft gibi dünyanın en büyük şirketlerinin ofisleri bulunmaktadır.

İrlanda'da eğitim ücretleri

-Ücretsiz Eğitim Harcı Girişimi

İrlanda'daki Ücretsiz Eğitim Harcı Girişimi, İrlanda Yüksek Öğretim Kurumu tarafından üniversiteye ödenen öğrenim ücretlerini karşılayacaktır. Ücretsiz Eğitim Harcı programına hak kazanmak için aşağıdaki kriterleri karşılamanız gerekmektedir:

 • Geçtiğimiz beş yılın en az üçünde AB’de yaşadınız
 • İlk kez bir lisans programına kayıt yaptırıyorsunuz
 • Bölümünüz en az iki yıllık ve tam zamanlı eğitim veriyor

Student Finance Ireland (İrlanda Öğrenci Finansmanı) web sitesinde daha fazla bilgi mevcuttur.

İrlanda’da öğrenci vizesi gereklilikleri

Yabancı öğrenciler İrlanda'ya giriş yapabilmek için önce vize başvurusunda bulunmalıdır. Öğrencilerin İrlanda'da onaylanmış bir eğitim programından aldıkları teklifi kabul etmiş olmaları ve İrlanda'da eğitim almak için yurtdışı vizesine başvuru yapmadan önce ilgili kurumdan bir ödeme makbuzu almaları gerekmektedir.

Bir İrlanda Üniversitesinde Eğitim Alın

Bir İrlanda üniversitesinde eğitim almak istiyorsanız, bugün SI-UK İstanbul ofisimizden ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

2020 İrlanda Üniversite Sıralamaları

Rank

Name

1

Trinity College Dublin

2

University College Dublin

3

National University of Ireland, Galway

4

University College Cork

5

Dublin City Üniversitesi

6

Maynooth University

Studying in the UK

SI-UK hızlı, güvenilir ve etkili hizmetiyle üniversite başvurumu gerçekleştirdim. Danışmanları alanlarında uzman ve bütün İngiltere üniversiteleriyle yakından iletişim halindeler. Danışmanımın tavsiyesi ve başvuru desteği sayesinde, tercih ettiğim üniversitelerin birinden teklif almayı başardım.

Carla Termini King's College London, Accounting and Finance

 • Glasgow Üniversitesi
 • Kent Üniversitesi
 • Oxford Üniversitesi
 • East Anglia Üniversitesi
 • Cambridge Üniversitesi
 • London School of Economics
 • Liverpool Üniversitesi
 • Birmingham Üniversitesi