Southampton Üniversitesi
Southampton Üniversitesi

Rank

Southampton Üniversitesi Ranking

15

location

Southampton Üniversitesi Location

South England

Southampton Üniversitesi Southampton Üniversitesi

Rank

University Ranking

15

location

Img

South England

ADD TO FAVOURITES

Temel Bilgiler
Lokasyon Southampton, England
Kuruluş Tarihi 1862
Yabancı Öğrenci Yüzdesi 30%
Öne Çıkan Bölümler İşletme, Mühendislik, Biyoloji
Uluslararası Ücretler £18,520-22,760
Temel Bilgiler
Lokasyon Southampton, England
Kuruluş Tarihi 1862
Yabancı Öğrenci Yüzdesi 30%
Öne Çıkan Bölümler İşletme, Mühendislik, Biyoloji
Uluslararası Ücretler £18,520-22,760

Genel Bakış

Southampton Üniversitesi, İngiltere'nin güney kıyısındaki Southampton şehrinde bulunmaktadır. Üniversite, Russell Group ve Worldwide Üniversiteler Ağı'nın kurucu üyelerindendir. Güncel olarak kayıtlı olan 20.000 öğrencisinin 2.000’i yüz farklı ülkeden gelen uluslararası öğrencilerden oluşmaktadır. Southampton, dünya çapındaki üniversitelerin en iyi % 1'lik dilimindedir ve global ölçekte güncel olarak 87. sırada yer almaktadır.

Üniversite araştırma yoğunluğu ile tanınır. En son Araştırma Mükemmellik Çerçevesine göre İngiltere üniversiteleri arasında, tüm disiplinlerde en yüksek notu (5 *) alan tek mühendislik fakültesine sahiptir. Southampton, İngiltere'nin lider mühendislik okulu olarak bilinmektedir.

Southampton Üniversitesi, disiplinlerarası dayanışma ve sanayi ile işbirliği konularına büyük önem vermektedir. İşverenler sıklıkla kampüsteki Kariyer Günleri'ne davet edilir. Southampton Kariyer Servisi, tüm öğrencilerine mezuniyet sonrası üç yıla kadar ücretsiz kariyer desteği sağlamaktadır.

Uluslararası Öğrencilere Yönelik Hizmetler

Southampton Üniversitesi, ocak ve eylül aylarında Heathrow ve Gatwick avaalanlarından ücretsiz karşılama servisi düzenlemektedir. Bunun yanı sıra okul personeli tarafından düzenlenen konuşmalar ve etkinlikler dönem başında ve dönem boyunca devam eder. Uluslararası öğrenci destek servisi ve İngilizce dil eğitim biriminin yanı sıra çeşitli sosyal ağlar mevcuttur.

Sıralama

 • Times Üniversite Rehberi 2020'de 20. sırada
 • Guardian Üniversite Rehberi 2020’de 24. sırada
 • QS Dünya Üniversite Sıralaması 2021'de 90.
 • Times Yükseköğretim Dünya Sıralaması 2020'de 122. sırada yer almaktadır.

Southampton Üniversitesi, mezunlarının başlangıç maaşları ölçeğinde ülkedeki en iyi 30 üniversite arasındadır. 2014/15 yılında mezunların işverenler tarafından hedeflendiği üniversiteler arasında 17. sırada yer almıştır. 2013/14 eğitim döneminde mezun olan Southampton öğrencilerinin %94’ü mezun olduktan sonraki altı ay içinde istihdam edilmiş veya yüksek öğretime devam etmişlerdir.

2014 Araştırma Mükemmellik Çerçevesine göre Southampton, araştırma yoğunluğu ölçeğinde İngiltere’de 8., araştırma hacmi ve kalitesi ölçeğinde de 11. sırada yer almıştır. Üniversitede yapılan araştırmaların %97'sinden fazlası 'dünya lideri' ve 'uluslararası mükemmel' kategorisinde değerlendirilmiştir.

Konaklama

Southampton Üniversitesi’nin tüm uluslararası öğrencileri, üniversite yurtlarında iki yıl boyunca konaklama garantisi altındadır. Southampton ve Winchester çevresindeki 20 ayrı konaklama tesisinde toplam 3000 oda bulunmaktadır. Özel banyolu odalardan standart odalara, yemekli ve paylaşımlı konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Konaklama Servisi öğrencilere, belirli aralıklarla güncellenen listeler ve mevcut mülkler hakkında rehberler hazırlayarak özel konaklama bulmalarında yardımcı olmaktadır.

Lokasyon

Southampton, canlı ve hareketli bir şehir olup Londra'dan sadece 60 dakika uzaklıktadır. Diğer İngiltere ve Avrupa şehirlerine kolay ulaşım bağlantılarına sahiptir. Winchester, Salisbury ve Bournemouth gibi turistik kasabaların yanı sıra New Forest ve dünyaca ünlü Stonehenge’e de yakındır. Southampton'un bulunduğu İngiliz güney sahili, İngiltere'deki en sıcak iklimlerden birine sahiptir.

Tarih boyunca 'Dünyanın Geçidi' olarak bilinen Southampton, günümüzde de önemli bir uluslararası liman olmaya devam etmektedir. Kentin yat limanı Volvo ve BT Global Challenge Round-the-World yat yarışları gibi yüksek profilli uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Yaklaşık 221.000 olan kent nüfusunun içinde 40.000 öğrenci yer almakta ve buna bağlı olarak kentte çok çeşitli eğlence ve spor etkinlikleri düzenlenmektedir

Mezunlar

 • Chris Packham – TV sunucusu ve vahşi yaşam uzmanı
 • Sir Adrian Newey - Baş Teknik Sorumlu, Red Bull Racing F1
 • John Inverdale – TV sunucusu
 • Justine Greening – Eski Ulaştırma Bakanı
 • John Nettles – Aktör
 • George Buckley – 3M Baş Yöneticisi ve İcra Kurulu Üyesi
 • Stephen Payne OBE – Carnival Corporation Başkan Yardımcısı ve Donanma Mimarı
 • Jon Sopel – Siyaset Programı Sunucusu , BBC News'ın ana sunucusu

Ayrıca ilginizi çekebilir...

Southampton Business School, 'İngiltere’nin En İyi Üniversite İşe Yerleştirme Hizmeti' ödülünü aldı

Southampton Business School, Ulusal Öğrenci İstihdam Edilebilirliği Ödülleri'nde 'En İyi Üniversite İşe Yerleştirme Hizmeti' ödülüne… Daha fazla

King's College Londra, İngiltere'nin en iyi üniversitesi seçildi, Hemşirelik bölümü ise dünya ikincisi oldu

King's College Londra, 2019 QS Bölüme Göre Dünya Üniversite Sıralamarı'nın yayınlanmasının ardından İngiltere'deki en iyi üniversite… Daha fazla

Manchester THE Üniversite Etki Sıralamalarında Birinci

Times Higher Education, Manchester Üniversitesi'ni sosyal ve çevresel etkileri bakımından Avrupa'nın en iyi yüksek öğretim kurumu… Daha fazla

University of Cambridge Times ve Sunday Times 2019 Üniversite Rehberlerinde Birinci Sırada

University of Cambridge, Oxbridge rakibi Oxford’u kıl payı geride bırakarak Times ve Sunday Times İyi Üniversite Rehberlerinde altıncı yıl… Daha fazla

İngiltere’de Gemi Mühendisliği Eğitimi

İngiltere üniversiteleri denizcilik sektöründe aranan elemanlar yetiştirmektedir. Gemi mühendisliği hakkında daha falza bilgi almak… Daha fazla

Bu okul ile ilgileniyor musunuz?

SI-UK hızlı, güvenilir ve etkili hizmetiyle üniversite başvurumu gerçekleştirdim. Danışmanları alanlarında uzman ve bütün İngiltere üniversiteleriyle yakından iletişim halindeler. Danışmanımın tavsiyesi ve başvuru desteği sayesinde, tercih ettiğim üniversitelerin birinden teklif almayı başardım.

Carla Termini King's College London, Accounting and Finance

 • Glasgow Üniversitesi
 • Kent Üniversitesi
 • Oxford Üniversitesi
 • East Anglia Üniversitesi
 • Cambridge Üniversitesi
 • London School of Economics
 • Liverpool Üniversitesi