York Üniversitesi

Rank 20
Location York, England
Established 1963
International Students 23%
Famous Courses İşletme, Gelişim Çalışmaları, İngilizce
International Fees £17,890-24,620
Key Information
Location York, England
Established 1963
Famous Courses İşletme, Gelişim Çalışmaları, İngilizce
International Fees £17,890-24,620

Overview

York Üniversitesi, tarihi York kentinde kurulmuştur. İngiltere'nin önde gelen 24 araştırma üniversitesinin dahil olduğu prestijli Russell Grubu'nun bir üyesidir. 1963'te kurulan York, ortak yüksekokullara sahip olan bir üniversitedir. Öğrencilere konaklama birimleri ve akademik eğitimler sağlayan dokuz yüksekokuldan oluşan üniversitenin şu anda yaklaşık 15.000 kayıtlı öğrencisi bulunmaktadır.


York Üniversitesi geçmiş yıllarda, Times Higher Education ve Sunday Times tarafından ‘Yılın Üniversitesi’ seçilmiştir. Aynı zamanda savaş sonrası kurulan ve dünyanın en iyi 100 üniversitesi içinde yer alan altı üniversiteden birisidir. Üniversite Arkeoloji, Bilgisayar Bilimleri ve Sağlık Ekonomisi alanlarındaki araştırmaları için Queen’s Anniversary Prize ödülüne layık görülmüştür.

York Üniversitesi ayrıca müfredat dışı etkinliklere yoğun şekilde odaklanmaktadır. Bu etkinlikler arasında birinci sınıf öğrencilerine ücretsiz ikinci dil eğitimi, güçlü spor desteği, işe yerleştirmeler ve gönüllü faaliyetler yoluyla istihdam edilebilirliği artırmayı amaçlayan York Ödülü sayılabilir.

Services for International Students

Uluslararası Ofis, tüm yabancı öğrencilere vize, banka işlemleri, istihdam ve diğer konularda destek sağlamak amacıyla ücretsiz mülakat ve oryantasyon etkinlikleri düzenlemektedir. Buna ek olarak, birebir eğitimler ve yaz okulları da dahil olmak üzere tüm yabancı öğrencilere, üniversite tarafından finanse edilen dil dersleri sunan yabancı öğrenci destek servisi ve İngilizce eğitim birimi bulunmaktadır.

Ranking

 • 2020 Times Üniversite Rehberi'nde 22. sırada
 • 2020 Guardian Üniversite Rehberi'nde 20. sırada
 • 2021 QS Dünya Üniversite Rehberi'nde 150. sırada
 • 2020 Times Yükseköğretim Dünya Sıralaması'nda 128. sırada yer almaktadır.

York Üniversitesi, 2014 Research Excellence Framework'te İngiltere’de 14. sırada yer almıştır. 'Dünya lideri' kategorisindeki araştırmaların oranı İngiltere üniversiteleri arasında en yüksek oranlardan biridir. Üniversitenin sekiz bölümü kendi branşında ilk beşte yer almıştır.

Accommodation

Son başvuru tarihine kadar başvuru yapan  yabancı öğrencilere, eğitimlerinin tamamı boyunca konaklama sağlanmaktadır. Tüm konaklama tesisleri ana kampüste bulunmakta, ya da kampüse yürüme mesafesindedir. Yurtlar kasıtlı olarak departmanlara göre ayrılmaz, tüm bölümlerden öğrencilerin birbirleriyle tanışmasını kolaylaştırmak için karışık yerleştirme yapılır. Her yüksekokul, toplamda 4.000 odası bulunan kendi konaklama tesislerine sahiptir. Odaların çoğu özel banyoludur ve her iki kampüste de yemekhane seçenekleri bulunmaktadır.

Location

MS 71'de Romalılar tarafından kurulan York, etkileyici York Minster katedrali ve İngiltere'nin iki başpiskoposundan birine ev sahipliği yapmasıyla, İngiltere'nin kuzeyindeki dini başkent olmaya devam etmektedir. Bazı bölümlerde orijinal Roma kent surlarını içeren çok çeşitli mimari bulunmaktadır. York, çok sayıda tiyatro ve konser salonu ile birlikte küçük bağımsız sinemalar ve restoranları olan bir kültür kentidir. Londra, trenle sadece iki saat uzaklıktadır. Ana üniversite kampüsü şehir merkezine yaklaşık 20 dakika yürüme mesafesindedir.

Alumni

 • Harry Enfield (Komedyen)
 • Anthony Horowitz (Yazar ve Senarist)
 • Peter Lord (Aardman Animations Kurucusu)
 • Han Seung-Soo (Güney Kore Başbakanı)
 • Severin Schwan (Hoffman-La Roche CEO’su)

You might also be interested in

York Üniversitesi, 2021 Uluslararası Öğrenci Burslarına başvuru

York Üniversitesi, 2021 başvuruları için bir dizi yeni uluslararası öğrenci bursu vereceğini duyurdu.Read more

York Üniversitesinden 100 Öğrenciye Burs Fırsatı

İngiltere’nin York kentinde bulunan 30 bölüm ve merkezden oluşan York Üniversitesi, bu yıl yabancı öğrencilere burs veriyor.…Read more

York Hemşirelik Programları için Yurtdışı Başvurularını Kabul Ediyor

York Üniversitesi Sağlık Bilimleri Bölümü hemşirelik programları için yabancı öğrencilerin başvurularını kabul ettiğini…Read more

SI-UK hızlı, güvenilir ve etkili hizmetiyle üniversite başvurumu gerçekleştirdim. Danışmanları alanlarında uzman ve bütün İngiltere üniversiteleriyle yakından iletişim halindeler. Danışmanımın tavsiyesi ve başvuru desteği sayesinde, tercih ettiğim üniversitelerin birinden teklif almayı başardım.

Carla Termini King's College London, Accounting and Finance

 • Glasgow Üniversitesi
 • Kent Üniversitesi
 • Oxford Üniversitesi
 • East Anglia Üniversitesi
 • Cambridge Üniversitesi
 • London School of Economics
 • Liverpool Üniversitesi
 • Birmingham Üniversitesi