Exeter Üniversitesi
Exeter Üniversitesi

Rank

Exeter Üniversitesi Ranking

12

location

Exeter Üniversitesi Location

South England

Exeter Üniversitesi Exeter Üniversitesi

Rank

University Ranking

12

location

Img

South England

ADD TO FAVOURITES

Temel Bilgiler
Lokasyon Exeter, England
Kuruluş Tarihi 1955
Yabancı Öğrenci Yüzdesi 19.7%
Öne Çıkan Bölümler Business, IT, Ekonomi
Uluslararası Ücretler £16,400-21,000
Temel Bilgiler
Lokasyon Exeter, England
Kuruluş Tarihi 1955
Yabancı Öğrenci Yüzdesi 19.7%
Öne Çıkan Bölümler Business, IT, Ekonomi
Uluslararası Ücretler £16,400-21,000

Genel Bakış

The University of Exeter’in tarihi 1900’lerin başlarına kadar uzansa da okul 1955 yılında kurulmuştur. Günümüzde, 140 ülkeden 19,000 öğrenci, İngiltere’nin güneybatısındaki 3 kampüste eğitim görmektedir. Exeter, diğer İngiltere okullarına nispeten genç olmasına rağmen hem saygın Russell Group’un listesi içindedir hem de dünya çapındaki üniversiteler arasında ilk %1’lik dilimde yer alır.

Lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde Bilim, Beşeri ve Sosyal Bilimler alanlarında birçok bölüm için 6 binada hizmet verir. Exeter Üniversitesi, anlaşmalı olduğu kurumlar sayesinde İngiltere dışında da eğitim imkanı sunar. Tüm öğrencilere, seçtikleri bölümle bağlantılı ya da tamamen ayrı akşam kursları olarak yabancı dil dersleri hakkı sağlar. Okulun mezuniyet sonrası için vaatleri, lisans programlarının birer parçası olarak, kariyer yönetimi becerileri, çalışma ve staj imkanları sağlamak üzerine şekillenir.

Uluslararası Öğrencilere Yönelik Hizmetler

The International Student Support Office, tüm uluslararası öğrencilere, eğitim dönemleri başında vize işlemleri, banka hesapları, yerleşim gibi konularda yardım sağlar. Ayrıca bu Destek Ofisi yıl boyunca, okuldaki uluslararası etkinliklerle ilgili haberlerin yer aldığı “Your International News” isimli aylık okul gazetesini yayımlar. Çeşitli şehir gezileri ve kültürel festival – kutlamalar gibi yaklaşan etkinliklere de içeriğinde yer verir.

Her bir öğrenci için, öğrencinin kendi fakültesinden, bir danışman öğretmen ve bir öğrenci işleri personeli belirlenir; belirlenen kişiler, öğrenciye sorunlarını çözmede ve akademik anlamda ilerlemede danışmanlık yaparlar. The University of Exeter, StudyPortals’ın Kasım 2014 değerlendirmesinde uluslararası öğrenci memnuniyeti yönünden Birleşik Krallık’ın en iyi okulu seçilmiştir. Yine öğrenci memnuniyeti baz alındığında Exeter, Russell Group’un seçtiği okullar arasında ilk sırada yer alır.

The University of Exeter ve INTO, Exeter öğrencilerinin pre-sessional (hazırlık dönemi) veya ders dönemi boyunca, Genel ve Akademik İngilizce, günlük konuşma pratikleri gibi öğrencilerin İngilizce eğitim ihtiyaçları üzerine işbirliği içindedirler.

Sıralama

 • The Times University Guide 2020 listesinde 12. sırada
 • The Guardian University Guide 2020 listesinde 10. sırada
 • QS World University Rankings 2021 listesinde 164. sırada

The Times ve Guardian University Guide’ın 2015’te hazırladığı listelerde Exeter’in 27 bölümü “en iyi 10” listelerinde yer almıştır. Exeter Üniversitesi’nin araştırmalarının %98’i The REF 2014’e göre uluslararası kalite standartlarındadır.

Konaklama

The University of Exeter’den kabul almış ve son başvuru tarihine kadar konaklama başvurusunu yapmış her uluslararası öğrenci için uygun bir konaklama seçeneği garanti edilir. Yemekhaneli ya da özel mutfaklı, stüdyo daireler ya da paylaşımlı yurtlar gibi çok sayıda seçenek vardır. Tüm konaklama alanları kampüse 20 dakikalık yürüyüş mesafesindedir. Özel mutfaklı konaklamalar, genellikle 3 – 12 kişilik paylaşımlı mutfak ve ortak yaşam alanının bulunduğu daire tipi konaklamalar için düzenlenmiştir. Özel kiralık konaklama seçenekleri, ev sahipleri veya yurt müdürlükleriyle görüşülerek değerlendirilebilir.

Lokasyon

İngiltere’nin güneybatısında bulunan okulun 3 kampüsü de yaşama ve eğitim için güvenlik ve yüksek kalite standartları sunar. Kampüsler içindeki akademik & sosyal mekanlar ve spor tesislerinin hepsi hem birbirine hem de şehir merkezindeki yerel tesislere yürüyüş mesafesindedir.

The University of Exeter’in ana kampüsü olan Streatham Campus, Birleşik Krallık’taki en güzel park-içi kampüslerden biri kabul edilir. Günümüzde bölge başkenti olan Exeter’in eski Roma şehrine bakan yüzünde çok güzel mimari kalıntılar, alışveriş yapıp boş zamanlarınızı değerlendirebileceğiniz alanlar mevcuttur. Spor Bilimleri, Tıp ve Eğitim fakülteleri öğrencileri The St. Luke’s Campus’tedirler. Exeter, Birleşik Krallık’ta yaşanacak en güvenli 6., yaşam standartları açısından en iyi 4. şehirdir (Rightmove 2013). Şehrin ulaşım merkezleri arasında bulunan Exeter St Davids Demiryolu İstasyonu’ndan Londra’ya sadece2 saatte ulaşılabilir. The M5 otoyolu ve Exeter International Airport, şehri hem yurt içine hem yurt dışına bağlar.

Cornwall’daki The Penryn Campus,  Exeter Üniversitesi’nin kalbini oluşturur; muhteşem doğa güzellikleri sayesinde İngiltere’nin benzersiz bir kampüsüdür. Area of Outstanding Natural Beauty ve mükemmel güneybatı sahillerine kolay ulaşım imkanı, kampüsü özel kılar. Son teknolojinin kullanıldığı eğitimler, samimi atmosfer, yenilikçi programların hepsi harika bir öğrencilik deneyimi için bir araya getirilmiştir.Uluslararası öğrencilerin %94’ü, Exeter kampüsleri içinde kendilerini güvende hissettiklerini belirtmiş; %95.5’i “yaşamak için iyi bir yer” olarak değerlendirmiştir (International Student Barometer Autumn 2013).

Mezunlar

 • J. K. Rowling (Yazar)
 • Thom York (Radiohead)
 • Robert Bolt (Akademi-Oscar Ödüllü Senarist)
 • Infanta Elena (Lugo-İspanya Düşesi)
 • Dr. Abdullah Gül (Türkiye Cumhuriyeti Eski Cumhurbaşkanı)

Ayrıca ilginizi çekebilir...

Cambridge, 2020 Guardian Üniversite Sıralamaları'nda en üst sıradaki yerini korudu

Cambridge Üniversitesi, Guardian Üniversite Rehberi Sıralamaları'nda art arda dokuz yıl en üst sıradaki yerini korudu. Daha fazla

Sağlık konusunda en bilinçli ilk 10 İngiltere üniversitesi açıklandı

Nottingham Üniversitesi, bu hafta yeni bir çalışmanın yayınlanmasının ardından İngiltere'deki sağlık konusunda en bilinçli üniversite… Daha fazla

Neden İngilizce eğitimini İngiltere’de almalısınız?

İngiltere, İngilizcenin anavatanıdır. İngiltere'de alacağınız bir İngilizce eğitimi birçok sektörde rakiplerinizin önüne geçmenizi… Daha fazla

Uluslararası İlişkiler: İngiltere’de Verilen Evrensel Bir Eğitim Programı

Gelişmekte olan ülkeler hızla büyürken, gelişmiş ülkelerin de uluslararası alanda daha güçlü ve önemli hale… Daha fazla

2017 Yüksek Öğrenim Ödülleri Adayları Açıklandı

İngiltere'de yüksek öğrenim dalında Oscar olarak tanınan 2017 Times Yüksek Öğretim ödülleri adayları açıklandı. Daha fazla

Bu okul ile ilgileniyor musunuz?

SI-UK hızlı, güvenilir ve etkili hizmetiyle üniversite başvurumu gerçekleştirdim. Danışmanları alanlarında uzman ve bütün İngiltere üniversiteleriyle yakından iletişim halindeler. Danışmanımın tavsiyesi ve başvuru desteği sayesinde, tercih ettiğim üniversitelerin birinden teklif almayı başardım.

Carla Termini King's College London, Accounting and Finance

 • Glasgow Üniversitesi
 • Kent Üniversitesi
 • Oxford Üniversitesi
 • East Anglia Üniversitesi
 • Cambridge Üniversitesi
 • London School of Economics
 • Liverpool Üniversitesi