Aberdeen Üniversitesi
Aberdeen Üniversitesi

Rank

Aberdeen Üniversitesi Ranking

27

location

Aberdeen Üniversitesi Location

Scotland

Aberdeen Üniversitesi Aberdeen Üniversitesi

Rank

University Ranking

27

location

Img

Scotland

ADD TO FAVOURITES

Temel Bilgiler
Lokasyon Aberdeen, Scotland
Kuruluş Tarihi 1495
Yabancı Öğrenci Yüzdesi 26.3%
Öne Çıkan Bölümler Bilim, Mühendislik, Eğitim
Uluslararası Ücretler £14,300-18,000
Temel Bilgiler
Lokasyon Aberdeen, Scotland
Kuruluş Tarihi 1495
Yabancı Öğrenci Yüzdesi 26.3%
Öne Çıkan Bölümler Bilim, Mühendislik, Eğitim
Uluslararası Ücretler £14,300-18,000

Genel Bakış

1495 yılında kurulmuş olan Aberdeen Üniversitesi, İskoçya'daki en eski üçüncü, Birleşik Krallık’taki ise beşinci üniversitedir. Üniversite Nobel Ödüllü beş mezuna sahiptir. Aberdeen Üniversitesi’nde eğitim alan öğrenciler bu çeşitli ve hızlı gelişmekte olan 12,000 kişilik topluluğa dahil olmaktadırlar.

Aberdeen, birinci sınıf öğrenme kaynakları sunan ve güzel bir kampüs içerisinde kurulmuş olan bir üniversitedir. Ana kampüste modern eğitim binaları, yenilenmiş laboratuarlar, mükemmel bilgi işlem tesisleri ve en son teknolojiye sahip kütüphane  ile birlikte tarihi antik binalar yan yana bulunmaktadır. Öğrenciler üniversitede bulunan yüksek standartlı sosyal ve sportif tesislerde 150'den fazla spor kulübü ve topluluğa katılabilirler.

Aberdeen Üniversitesi öğrencilerinin yaklaşık yarısı tıp, fen bilimleri veya mühendislik eğitimi almaktadırlar. Üniversite aynı zamanda sanat ve sosyal bilimler alanlarında da popülerdir. Aberdeen, 120 farklı ülkeden gelen öğrencilerin yanı sıra İskoç ve İngiliz öğrenciler ile oluşan çok kültürlü ve kozmopolit bir atmosfere sahiptir. Aberdeen Üniversitesi mezunları, İskoçya'daki hemen hemen en yüksek yeni mezun maaşlarıyla işe başlamaktadırlar. Aberdeen Complete University Guide tarafından İskoçya'nın en güvenli üniversite şehri seçilmiştir.

Uluslararası Öğrencilere Yönelik Hizmetler

Aberdeen Üniversitesi 120 ülkeden gelen 14.500 öğrenciye sahiptir. Öğrenci Destek Servisi, Aberdeen'de öğrenim görmek isteyen tüm uluslararası öğrencilerin üniversiteye geldikleri andan itibaren yabancılık çekmemesini sağlarlar. Öğrenciler akademik, kişisel, tıbbi ve finansal olmak üzere çeşitli konularda destek alabilirler.

Sıralama

  • Times Üniversite Rehberi 2020'de 27. sırada
  • Guardian Üniversite Rehberi 2020'de 34. sırada
  • 2021 QS Dünya Üniversite Sıralaması'nda 207. sırada yer almıştır.

Aberdeen Üniversitesi sürekli olarak dünya üniversitelerin en iyi %1'lik diliminde yer almaktadır. Üniversite, İskoçya'nın en iyi, Birleşik Krallığın ise 5. en iyi tıp fakültesine sahiptir.

Aberdeen, Birleşik Krallığın en iyi araştırma üniversitelerinden biridir. Araştırma Mükemmellik Çerçevesi tarafından üniversitede yapılan araştırmaların %76'sı "dünya lideri" veya "uluslararası mükemmel" olarak değerlendirilmiştir. Aberdeen, çevre ve toprak bilimi araştırmaları alanında Birleşik Krallıkta en üst sırada yer almaktadır.

Konaklama

Aberdeen Üniversitesi, birinci sınıf lisans öğrencileri için konaklama garantisi vermektedir. Üniversite yakın zamanda yeni konaklama birimleri için 20 milyon sterlinlik yatırım yapmış ve kablosuz internet erişimini tüm yurtlarda ücretsiz erişilebilir hale getirmiştir.

Öğrenciler bütçelerine ve tercihlerine göre yemekli veya yemeksiz yurtlarda konaklamayı seçebilirler. Öğrenci Yerleştirme Ofisi, öğrenci dostu online veri tabanı ile şehirde özel konaklama bulmanıza yardımcı olmaktadır.

Lokasyon

Aberdeen Üniversitesi, zengin bir kültürel mirasa sahip olan Aberdeen kentinde kurulmuştur. Aberdeen, yaklaşık 220,000 nüfuslu çekici ve samimi bir şehirdir. Aberdeen, hem 'büyük şehir' deneyimi sunacak kadar geniş hem de kolaylıkla seyahat edilecek kadar kompakt bir şehirdir.

Aberdeen sanat, kültür ve eğlence alanlarında her zevke hitap etmektedir. Konaklama birimlerine yakın mesafede çok çeşitli müzeler, galeriler, boş zaman aktiviteleri ve spor tesisleri bulunur. Kent özellikle öğrenciler için harika bir gece hayatı sunar.

Tren istasyonundan Edinburgh ve Londra'ya direk seferler bulunurken, Aberdeen havaalanı kenti İngiltere'nin ve Avrupa'nın diğer bölgelerine bağlamaktadır.

Mezunlar

Aberdeen mezunları arasında bir çok tanınmış kişi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Alistair Darling ve Tessa Jowell gibi İngiliz hükümet yetkilileridir. Nicky Campbell, James Naughtie, Sandy Gall, Glen Oglaza ve Derek Rae gibi medya sektöründen tanınan isimler de Aberdeen mezunları arasındadır.

Ayrıca ilginizi çekebilir...

İngiltere’de Petrol Mühendisliği Eğitimi

Petrol mühendisliği, petrol ve gaz arama ve üretiminde temel disiplinlerden biridir. İngiltere'de petrol mühendisliği eğitimi hakkında… Daha fazla

İngiltere’deki En İyi Diş Hekimliği Okulları

Diş hekimliği fakültesi, dünyadaki tamamlaması en zor ve çaba gerektiren bölümlerden biri olarak tıp fakültesine rakip… Daha fazla

İngiltere’de Arazi ve Mülk Yönetimi Eğitimi Alın

Arazi ve Mülk Yönetimi, mülk geliştirme & yönetim ve kentsel planlama ile ilgili konuları anlamanızı sağlayacak kapsamlı bir bölümdür.… Daha fazla

İngiltere’de Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği için En İyi Üniversiteler

Petrol, Gaz ve Petrol Mühendisliği dünya ekonomisi için çok önemlidir ve bu bölümün mezunları dünyanın… Daha fazla

Bu okul ile ilgileniyor musunuz?

SI-UK hızlı, güvenilir ve etkili hizmetiyle üniversite başvurumu gerçekleştirdim. Danışmanları alanlarında uzman ve bütün İngiltere üniversiteleriyle yakından iletişim halindeler. Danışmanımın tavsiyesi ve başvuru desteği sayesinde, tercih ettiğim üniversitelerin birinden teklif almayı başardım.

Carla Termini King's College London, Accounting and Finance

  • Glasgow Üniversitesi
  • Kent Üniversitesi
  • Oxford Üniversitesi
  • East Anglia Üniversitesi
  • Cambridge Üniversitesi
  • London School of Economics
  • Liverpool Üniversitesi