Sussex Üniversitesi
Sussex Üniversitesi

Rank

Sussex Üniversitesi Ranking

38

location

Sussex Üniversitesi Location

South England

Sussex Üniversitesi Sussex Üniversitesi

Rank

University Ranking

38

location

Img

South England

ADD TO FAVOURITES

Temel Bilgiler
Lokasyon Brighton, England
Kuruluş Tarihi 1961
Yabancı Öğrenci Yüzdesi 35%
Öne Çıkan Bölümler Medya ve Sinema, Siyaset Bilimi, Sanat
Uluslararası Ücretler £16,750-19,200
Temel Bilgiler
Lokasyon Brighton, England
Kuruluş Tarihi 1961
Yabancı Öğrenci Yüzdesi 35%
Öne Çıkan Bölümler Medya ve Sinema, Siyaset Bilimi, Sanat
Uluslararası Ücretler £16,750-19,200

Genel Bakış

Sussex Üniversitesi 1961'de İngiltere'nin güney kıyısındaki Brighton'da kurulmuştur. Günümüzde 120'den fazla ülkeden gelen yaklaşık 13.000 öğrencisi bulunmaktadır. Üniversite, Uluslararası Öğrenci Barometresinde öğrenci desteği ve lisans programlarının bir parçası olarak ücretli iş yerleştirme programlarıyla başarılı bir performans sergilemektedir.

Üniversiteden mezun olanların %96'sı mezuniyet sonrası altı ay içinde istihdam edilmektedir. Sussex Üniversitesi İngiltere'de istihdam edilebilirlik açısından dördüncü sırada yer almaktadır. En son yapılan Ulusal Öğrenci Anketine göre öğrencilerin %87'si üniversitelerinden mutluyken, % 92'si üniversite personel desteğinden memnun olduklarını ifade etmişlerdir.

Sussex Üniversitesi bünyesinde barındırdığı Nobel Ödülü sahibi, Kraliyet Cemiyeti ve İngiliz Akademisi üyesi personelleriyle araştırma yönünde güçlüdür. Üniversite yakın zamanda, ana kampüsünü geliştirmek için 100 milyon sterlinlik büyük bir yatırım gerçekleştirmiş ve artan öğrenci nüfusuna uygun şekilde geliştirilmiş yeni tesisler inşa edilmiştir. Son yapılan yatırımla, Sussex'in araştırma profili daha da güçlenmiştir; Bilinç Bilimi, Yolsuzluk ve Ortadoğu Çalışmaları için enstitüler açılmıştır. Sussex, araştırma etkisinde İngiltere'de 4. sırada yer almaktadır.

Uluslararası Öğrencilere Yönelik Hizmetler

Yeni uluslararası öğrencilere, ülkelerinden ayrılmadan önceki sürece dair tavsiyeler içeren yararlı bir el kitapçığı gönderilir. Bunun yanı sıra Londra Heathrow Havalimanı'ndan ücretsiz karşılama hizmeti sunulur ve yıl boyu yapılacak olan etkinliklerin yer aldığı bir program verilir. İngilizce dil yeterliliklerini henüz sağlayamayan öğrenciler için on haftaya kadar eğitim öncesi İngilizce kursları mevcuttur. Uluslararası Ofis ve Yurtdışı Eğitim Ofisi tarafından sunulan akademik destek lisans öğrencileri için ücretsiz olup not alma, akademik yazım, referanslama, genel ve yoğun İngilizce kurslarını içermektedir.

Sıralama

 • Times University Guide 2017’de 18. sırada
 • Guardian University Guide 2017’de 20. sırada
 • QS Dünya Üniversite Rehberi 2017’de 187. sıradadır

Sussex Üniversitesi, dünya genelindeki sıralama tablolarında üst sıralarda yer almaktadır. Şu anda mezunların genel memnuniyetinde dokuzuncu sıradayken hizmet ve tesislere yapılan yatırımlar ölçeğinde İngiltere'de sekizinci sıradadır. Sussex öğrencileri, üniversitelerinden son derece mutlu olduklarını son Ulusal Öğrenci Anketi'nde % 87 memnuniyet oranı ile göstermişlerdir.2014 Araştırma Mükemmellik Çerçevesi’ne göre Sussex araştırma faaliyetinin %75'i "dünya lideri" veya "uluslararası mükemmel" olarak sınıflandırılmıştır. Tarih, İngilizce, Coğrafya ve Psikoloji alanlarındaki bildiriler yüksek performans göstermiştir.

Konaklama

Sussex Üniversitesi, ilk öğrenim yılı boyunca tüm uluslararası öğrencilere konaklama garantisi verir. Şu anda mevcut olan 5,500 odanın çoğu kampüste, bazı öğrenci evleriyse Brighton'da bulunmaktadır. Tüm konaklama birimleri yemeksizdir. Odaların çoğu özel banyoludur, paylaşımlı odalar da mevcuttur. Kampus dışı konaklama bölgelerine düzenli olarak otobüs seferleri yapılır. Öğrenci Birliği, öğrencilerin özel olarak kiralanmış konaklama bulmalarına da yardımcı olurlar.

Lokasyon

Lonely Planet tarafından 'İngiltere'nin Mücevherlerinden Biri' olarak tanımlanan Brighton samimi, rahat bir atmosfere sahip canlı ve kozmopolit bir şehirdir. İngiltere'nin en popüler sahil kasabalarından olan Brighton canlı gece hayatı ve sosyal ortamıyla 'Denizli Londra' olarak bilinir. Sanatla tarihi bir ilişki içinde olan Brighton'da bulunan çok sayıda galeri, tiyatro ve sinema salonlarının yanı sıra kişi başına düşen restoran sayısına göre Londra'dan sonra en yoğun şehirdir. Kent her yıl sinema, tiyatro, dans, komedi, edebiyat, müzik, sokak performansları ve sanat alanlarını bir araya getiren Brighton festivaline (İngiltere'nin en büyük sanat festivali) ev sahipliği yapmaktadır.

Mezunlar

 • Ian McEwan (Yazar)
 • Frankie Boyle (Komedyen)
 • Rebeca Grynspan (Eski BM Genel Sekreteri)
 • Ian Cullimore (Bilgisayar Uzmanı)
 • A. C. Grayling (Felsefe)

Ayrıca ilginizi çekebilir...

Sussex Üniversitesi Neden Geliştirme Çalışmalarında En İyi Üniversitedir

University of Sussex, bu hafta dünyanın en saygın üniversitesi Harvard University’nin de üstüne atlayarak, Geliştirme Çalışmaları üzerine… Daha fazla

Sussex Üniversitesi - Yeni Yüksek Lisans Programları ve Bursları 2020

Sussex Üniversitesi Mühendislik ve Bilişim bölümleri için burslar sunmaktadır. Üniversite ayrıca Psikoloji alanında yeni… Daha fazla

Sussex Üniversitesi'nin Temel Foundation Yılı Programı ödül kazandı

Sussex Üniversitesi'nin Temel Foundation Yılı Programı, Eğitim Uzmanlığı alanında İşbirliği Ödülü kazandı.   Daha fazla

İngiltere üniversiteleri bölüme göre 2019 Dünya Üniversite Sıralamaları listesinde öne çıkıyor

Bölüme göre 2019 QS Dünya Üniversite Sıralamaları açıklandı. İngiltere’deki üniversiteler, 48 farklı bölümden… Daha fazla

İngiltere üniversiteleri, Bölüm listesine göre 2019 Dünya Üniversite Sıralamasında öne çıkıyor

Bölümlerine Göre 2019 QS Dünya Üniversite Sıralaması yayınlandı, İngiltere’deki üniversiteler 48 farklı… Daha fazla

Bu okul ile ilgileniyor musunuz?

SI-UK hızlı, güvenilir ve etkili hizmetiyle üniversite başvurumu gerçekleştirdim. Danışmanları alanlarında uzman ve bütün İngiltere üniversiteleriyle yakından iletişim halindeler. Danışmanımın tavsiyesi ve başvuru desteği sayesinde, tercih ettiğim üniversitelerin birinden teklif almayı başardım.

Carla Termini King's College London, Accounting and Finance

 • Glasgow Üniversitesi
 • Kent Üniversitesi
 • Oxford Üniversitesi
 • East Anglia Üniversitesi
 • Cambridge Üniversitesi
 • London School of Economics
 • Liverpool Üniversitesi