Oxbridge Giriş Koşulları

Oxford and Cambridge Giriş Koşulları

Katı giriş koşulları, zorluğuyla ünlü mülakat soruları ve standartlaştırılmış sınavlar. Tüm bunlar Oxbridge üniversitelerine başvururken yolunuza çıkacaktır. Bu nedenle, başvurmadan önce öğrenci şu iki basit soruya yanıt vermelidir:

  • Ne üzerine eğitim almak istiyorsunuz?
  • Bu eğitimi nerede almak istiyorsunuz?

Hem Oxford hem de Cambridge’e aynı kabul döneminde başvurmak mümkün değildir, o yüzden birini seçmeniz gerekir. Bazı bölümler bir üniversitede varken, diğerinde olmayabilir. Oxbridge için son başvuru tarihi her yıl 15 Ekim'dir.

Oxbridge Lisans Programları için Giriş Koşulları

İngiltere'deki birçok üniversite öğrencilere özel beceriler, müfredat dışı yetenekler veya önceki deneyimlere dayanan şartlı bir teklif sunsa da, Oxford ve Cambridge'te öğretmen ve kabul görevlilerinin tek ilgilendikleri şey akademik yeteneğinizdir.

- Oxford Üniversitesi

Oxford'da koşullu bir teklif almak için A-Level'da (konuya bağlı olarak) A*A*A veya AAA notlarına, Uluslararası Bakalorya'da 38-40'a, daha yüksek seviyedeki konularda ise 6 ve 7 notlarına ihtiyacınız olacaktır.

- Cambridge Üniversitesi

Cambridge'e girmek isteyen standart bir adayın, (konuya bağlı olarak) Uluslararası Bakalorya'da A*A*A veya A*AA notu alması veya 40-42 seviyesine ulaşması, daha yüksek seviyedeki konularda ise 776 puana ulaşması beklenir. Bireysel koşullara bağlı olarak, adayların belirli bir konuda 7 puan almaları gerekebilir.

Oxbridge Niyet Mektubu

Tüm İngiltere üniversitelerinde niyet mektubuna büyük bir önem verilir ve bu durum Oxbridge okulları için de geçerlidir. Başvurduğunuz bölüm ile ilgili akademik kökeninizi ve hem pratik hem de teorik anlamda sahip olduğunuz deneyimi vurguladığınızdan emin olun.

Niyet mektubunuz mülakat sırasında kabul öğretmenleri tarafından kılavuz olarak kullanılacaktır, bu nedenle her detaya hakim olduğunuzdan ve yazdığınız şeyler hakkında güvenle konuşabildiğinizden emin olun. Akademik notlar önemlidir, ancak yalnızca yüksek notlar mülakatta başarılı olacağınızı garanti etmeyecektir.

Oxbridge Eğitim Sistemi

Özel ders sistemi Oxbridge’in avantajlarındandır ama bu, tüm potansiyel adaylar için geçerli olmayabilir. Oxford ve Cambridge'de eğitim alan öğrenciler, kendi alanlarında uzman kişiler tarafından kişiselleştirilmiş eğitim almaktadırlar. Oxford bu seansları “özel dersler” olarak adlandırırken, Cambridge ise bunlara “denetimler” demektedir. Oxford ve Cambridge'deki bu dersler daha çok resmi değerlendirmelerle beraber geleneksel ve akademiktir, sınava yöneliktir.

Oxford veya Cambridge'de Eğitim Alın

Oxford veya Cambridge’de bir lisans veya yüksek lisans bölümüne başvuru yapmak istiyorsanız, bugun İstanbul veya Ankara ofislerimizden ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

Studying in the UK

SI-UK hızlı, güvenilir ve etkili hizmetiyle üniversite başvurumu gerçekleştirdim. Danışmanları alanlarında uzman ve bütün İngiltere üniversiteleriyle yakından iletişim halindeler. Danışmanımın tavsiyesi ve başvuru desteği sayesinde, tercih ettiğim üniversitelerin birinden teklif almayı başardım.

Carla Termini King's College London, Accounting and Finance

  • Glasgow Üniversitesi
  • Kent Üniversitesi
  • Oxford Üniversitesi
  • East Anglia Üniversitesi
  • Cambridge Üniversitesi
  • London School of Economics
  • Liverpool Üniversitesi
  • Birmingham Üniversitesi