Oxbridge Başvuru Süreci

Bir Oxbridge üniversitesine girmek için neler gereklidir?

Bir Oxbridge okuluna girmek istiyorsanız, zorlu giriş şartlarını yerine getirmeniz, zorluğuyla ünlü mülakat sorularını yanıtlamanız ve kabul sınavlarını geçmeniz gerekir. Oxford veya Cambridge'e başvurmak için son başvuru tarihi 15 Ekim'dir.

Bir Oxbridge Koleji Seçmek

Belirli bir üniversiteye başvurmanız tavsiye edilse de açık başvurular da yapılabilmektedir. Seçim yaparken öğrenciler, istedikleri bölümün üniversitede yer alıp almadığını, üniversitenin akademik tarihini ve kişisel ilgi ve hobilerine yakın olup olmadığını öğrenmelidir. Tüm kolejler lisans veya yüksek lisans bölümleri sunmadığından araştırmak çok önemlidir.

Oxbridge üniversitelerini bir okulun açık olduğu bir günde ziyaret etmek, bölgeyi tanımak ve orada yaşantınızın nasıl olacağını görmek için çok önemlidir. Talep edildiği takdirde, Oxbridge öğretmenleri resmi olmayan ziyaretçilerle tanışmaktan mutluluk duyacaktır.

Oxbridge Kabul Sınavı

Artık Oxbridge üniversitelerine yapılan birçok başvuru, mülakat aşamasına gelmeden önce bir kabul sınavına girmenizi gerektirmektedir. Oxbridge kabul sınavları, bilgiden ziyade yeteneklerinizi sınar ve bu da üniversitenin mükemmel adaylar ile sadece iyi olanları ayırt etmesine yardımcı olur.

Sınavların basit bir soru-cevap mantığında olmasını beklemeyin - sorular genellikle geniş çaplıdır ve adayın kalıpların dışında düşünmesini gerektirir. Tüm Oxbridge bölümleri belirlenmiş bir sınava girmeyi gerektirmez, gerektirenler ise personelin tercihlerine bağlıdır.

Oxbridge Mülakatları

İlk başvuruyu teslim edip bir sonraki kabul sınavını geçtiyseniz, Oxbridge başvurusunun son etabı olarak bir mülakata girmeniz gerekecektir. Oxbridge mülakatları okuldan okula değişir ve öğrencilerin mülakat sırasında görünmeyen materyalleri analiz etmeleri beklenirken, aynı zamanda yaratıcı ve sıradışı konulardaki soruları yanıtlamaları gerekir. Cambridge ve Oxford için Oxbridge mülakatları Aralık ayında yapılacaktır.

Mülakatı yapan kişiler, ilgi alanları konusunda tutkulu olan adayları arayacaklar, coşkuyu bir başarı kriteri olarak değerlendireceklerdir. Sorular niyet mektubunuza göre sorulabilir, bu nedenle yazdıklarınızın söyledikleriniz ile uyuştuğundan emin olun ve yazdıklarınız hakkında uzun uzadıya konuşmaya hazır olun.

Oxford veya Cambridge'e Başvurun

Bir Oxbridge okulunda eğitim almak istiyorsanız, bugün İstanbul veya Ankara ofislerimizden ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

Studying in the UK

SI-UK hızlı, güvenilir ve etkili hizmetiyle üniversite başvurumu gerçekleştirdim. Danışmanları alanlarında uzman ve bütün İngiltere üniversiteleriyle yakından iletişim halindeler. Danışmanımın tavsiyesi ve başvuru desteği sayesinde, tercih ettiğim üniversitelerin birinden teklif almayı başardım.

Carla Termini King's College London, Accounting and Finance

  • Glasgow Üniversitesi
  • Kent Üniversitesi
  • Oxford Üniversitesi
  • East Anglia Üniversitesi
  • Cambridge Üniversitesi
  • London School of Economics
  • Liverpool Üniversitesi
  • Birmingham Üniversitesi