Oxford Üniversitesi
Oxford Üniversitesi

Rank

Oxford Üniversitesi Ranking

2

location

Oxford Üniversitesi Location

South England

Oxford Üniversitesi

Rank

University Ranking

2

location

Img

South England

ADD TO FAVOURITES

Temel Bilgiler
Lokasyon Oxford, England
Kuruluş Tarihi 1096
Yabancı Öğrenci Yüzdesi 15.6%
Öne Çıkan Bölümler Beşeri Bilimler, Hukuk, MBA
Uluslararası Ücretler £23,105-30,540
Temel Bilgiler
Lokasyon Oxford, England
Kuruluş Tarihi 1096
Yabancı Öğrenci Yüzdesi 15.6%
Öne Çıkan Bölümler Beşeri Bilimler, Hukuk, MBA
Uluslararası Ücretler £23,105-30,540

Genel Bakış

Oxford Üniversitesi İngilizce konuşulan ülkeler arasındaki en eski üniversitedir. 38 bağımsız yüksekokulu ve 6 özel koleji ile dünyanın önde gelen akademik kurumlarından biri olarak kabul edilmektedir. Oxford Üniversitesi araştırma yönelimli bir İngiliz üniversiteler ağı olan Russell Grubu’nun üyesidir. Aynı zamanda önde gelen Avrupa üniversiteleri birliği olan Coimbra Grubu’na ve Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği’ne üyedir. Ayrıca Europaeum’un çekirdek üyelerinden biridir. Oxford Üniversitesi akademik anlamda istikrarlı şekilde dünyanın en iyi 10 üniversitesinden biri olmaya devam etmektedir.

Oxford Üniversitesi İngiltere ve Avrupa’nın en iyi üniversitesidir (THE World Rankings 2015-16). Oxford Üniversitesi diğer tüm İngiliz üniversiteleri arasında en nitelikli akademisyenleri bünyesinde barındırır (Complete University Guide 2014) ve araştırma kalitesi ölçeğinde İngiltere’de en başarılı üniversitedir (REF 2014). Oxford Üniversitesi 3 ve üzeri not ortalamasına sahip öğrencilerin oranının en yoğun olduğu üniversitedir. 

Oxford Üniversitesi’nin eşsiz bir özelliği ise öğrencilere, haftalık bire bir özel ders verilmesidir. Bu eğitim lisans öğrencilerinin kendi alanlarında çalışan bir profesörle bir saat boyunca çalışmasını içerir. Oxford ayrıca İngiltere Kütüphanesi’nden sonra İngiltere'nin ikinci büyük kütüphanesi olan Bodleian kütüphanesine ev sahipliği yapmaktadır. 140'tan fazla ülkeden gelen uluslararası öğrenciler şu anda kayıtlı öğrenci sayısının 1/3'ünü oluşturmaktadır.

Uluslararası Öğrencilere Yönelik Hizmetler

Oxford Uluslararası Öğrenci Ofisi eğitim ve vize başvurularından İngiltere’de yaşama kadar çeşitli konularda öğrencilere destek vermektedir. Bu ofis ayrıca uluslararası öğrencilerle yapılan mülakatları yürütür ve her dönem başında düzenlenen oryantasyon programından sorumludur. Oxford Dil Merkezi, uluslararası öğrencilere dil eğitimi desteği sağlar. Bunların dışında öğrenciler kişisel destek için fakülte yönetimine başvurabilirler.

Sıralama

 • Times Üniversite Rehberi 2020’de 2. sırada
 • Guardian Üniversite Rehberi 2020’de 3. sırada
 • QS Dünya Üniversite Rehberi 2021’de 5. sırada
 • Times Yükseköğretim Dünya Sıralaması 2020'de 1. sırada yer almıştır

Oxford Üniversitesi dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilir ve Times Üniversite Rehberine göre 6 okuldan oluşan seçkin ‘super-brand’ üniversitelerin içindedir. Oxford Üniversitesi 2017 yılında Times Üniversite Rehberine göre dünyada 2., ARWU’ya göre 6., QS Dünya Üniversite Rehberine göre ise 6. Sıradadır.

Oxford Üniversitesi araştırma kalitesi ölçeğinde İngiltere’nin en iyi üniversitesidir. Üniversite bünyesinde yapılan araştırmaların %48’i en yüksek 4. Kategorideyken %39’u 3. Kategoride yer almıştır. Oxford, dünya çapında araştırma hacmiyle 12 alanda birinci sırada yer almaktadır.

Konaklama

Oxford Üniversitesi'ni oluşturan 38 yüksekokul, tüm birinci sınıf lisans öğrencilerine konaklama imkanı sağlamaktadır. Bu yüksekokullar öğrencilere yalnızca konaklama sağlamazlar, aynı zamanda lisans öğretiminde önemli bir sorumluluğa da sahiptirler.

Her bir yüksekokul yemek salonu, şapel, kütüphane, bar, tüm seviyelerdeki öğrenciler için ortak salonlar, 200-400 lisans öğrencisi için ayrılmış odalar ve bölüm başkanlarıyla diğer öğretim üyelerine sağlanan pansiyonlardan oluşmaktadır. Üniversite binaları ortaçağ mimarisinden modern mimariye uzanan çeşitliliktedir ve genellikle birleşik avlulardan oluşmaktadır.

Lokasyon

Oxford İngiltere'nin güneyinde, Londra'dan yaklaşık 90 dakika uzaklıkta, 150.000 nüfusa sahip bir kenttir. Oxford'daki mimari yapılar Anglosaksonların gelişinden günümüze kadar tüm İngiliz mimarlık dönemlerini yansıtmaktadır. Bu kent, şair Matthew Arnold’un Oxford Üniversitesi binalarının ahenkli mimarisine yaptığı atıfla "rüya gören kuleler kenti" olarak bilinir. Oxford öğrenci dostu bir kenttir. Kentin büyük bir yüzdesi üniversiteye ait olduğu için öğrenciler özel indirimlerden yararlanırlar.

Mezunlar

 • David Cameron da dahil olmak üzere 26 İngiltere Başbakanı 
 • Başkan Bill Clinton
 • Tim Berners-Lee (World Wide Web’in mucidi)
 • En az 12 aziz ve 20 Canterbury Başpiskoposu
 • 50 Olimpiyat Madalyalı Mezun
 • Altı farklı kategoride 27 Nobel Ödüllü mezun

Ayrıca ilginizi çekebilir...

Oxford 2021 Guardian Üniversite Rehberi'nde Cambridge'i geride bıraktı

Guardian Üniversite Rehberi'nin 2021 yılı güncellemesinin yayınlanmasıyla birlikte Oxford Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi'ni… Daha fazla

Oxford, 2021 QS Dünya Üniversite Sıralamaları'nda İngiltere Üniversitelerine liderlik ediyor

Oxford Üniversitesi geçtiğimiz gün yayımlanan 2021 QS Dünya Üniversite Sıralamaları'nda İngiltere üniversitelerine liderlik… Daha fazla

İngiltere’deki İşletme Okulları 2019 Avrupa İşletme Okulu Sıralamaları’nda iyi bir performans sergiledi

Geçen ay yayınlanan Financial Times 2019 Avrupa İşletme Okulu Sıralamaları'nda İngiltere'deki altı işletme okulu ilk 20'ye girdi. Daha fazla

UI GreenMetric Dünya Üniversite Sıralamaları açıklandı

Oxford Üniversitesi, 2019 UI GreenMetric Dünya Üniversite Sıralamaları'nda İngiltere'nin en çevreci üniversitesi seçildi. Daha fazla

İngiltere'deki dokuz business & işletme okulu 'Küresel EMBA' sıralamalarında ilk 100'e girdi

MBA eğitimi, yönetimde başarılı ve sorumlu bir lider olmak için gereken becerileri, bilgiyi ve deneyimi geliştirmenize yardımcı olur. Bu eğitimi… Daha fazla

Bu okul ile ilgileniyor musunuz?

SI-UK hızlı, güvenilir ve etkili hizmetiyle üniversite başvurumu gerçekleştirdim. Danışmanları alanlarında uzman ve bütün İngiltere üniversiteleriyle yakından iletişim halindeler. Danışmanımın tavsiyesi ve başvuru desteği sayesinde, tercih ettiğim üniversitelerin birinden teklif almayı başardım.

Carla Termini King's College London, Accounting and Finance

 • Glasgow Üniversitesi
 • Kent Üniversitesi
 • Oxford Üniversitesi
 • East Anglia Üniversitesi
 • Cambridge Üniversitesi
 • London School of Economics
 • Liverpool Üniversitesi