Keele Üniversitesi

Rank 68
Location Newcastle-under-Lyme, England
Established 1949
International Students 10%
Famous Courses Ekonomi, Psikoloji, Matematik
International Fees £14,000-37,000
Key Information
Location Newcastle-under-Lyme, England
Established 1949
Famous Courses Ekonomi, Psikoloji, Matematik
International Fees £14,000-37,000

Overview

Keele Üniversitesi, 20. yüzyılın ilk yeni İngiltere üniversitesidir. Disiplinler arası ve çok disiplinli eğitim sağlamak amacıyla kurulmuştur. Keele Üniversitesi, günümüzde hala öğrencilerin %70'inin tercih ettiği Çift Diploma sistemine öncülük etmiştir. Üniversitede tek diploma programları mevcut olduğu gibi multidisipliner bir hazırlık programı da bulunmaktadır.

140 farklı ülkeden gelen 10,000 öğrenciye sahip olan üniversitenin hemen hemen tüm lisans öğrencileri, bir eğitim dönemlerini üniversitenin yurtdışındaki partner kurumlarında alabilirler. Keele, üniversite sıralamalarında devamlı olarak başarısını kanıtlamaktadır. Saygın bir sıralama olan Times Yüksek Öğretim Rehberine göre Keele 40. Sırada yer almaktadır. Üniversite en son yapılan Ulusal Öğrenci Anketinde %95 memnuniyet oranıyla %86 olan ortalamanın çok üstünde performans göstermiştir.

Keele Üniversitesi, 600 hektarlık bir yeşil alanda kurulmuş olup geniş ormanlık alanlar, göller ve güzel park alanlarıyla donatılmıştır. Kampüsün en dikkat çekici yapısı, 19. Yüzyılda inşa edilmiş olan Keele Hall, İngiliz Koruma Alanları Yönetim Birimi tarafından 2. sınıf olarak tescil edilmiştir.

Services for International Students

Keele Uluslararası Öğrenci Destek Ekibi, dönem başında yeni öğrenciler için Manchester ve Londra Heathrow Havalimanlarından düzenlenen Karşılama ve Tanışma servisini organize etmekle sorumludur.

Üniversitede uluslararası öğrencilerin kaynaşmasını ve diğer ülkeler hakkında bilgi edinmeleri için programlanan Keele Dünya Festivali gibi sayısız etkinlik organize edilmektedir. Karşılama Haftası öncesinde, uluslararası öğrencilerin farklı bir ülkede yaşamaya alışmasına yardımcı olacak bilgilerin verildiği oryantasyon haftası yer alır. Uluslararası öğrenciler, dönem başlanmadan önce, 12 haftaya kadar İngilizce hazırlık dersleri alabilirler. Hazırlık yılı alan öğrenciler ise genel akademik çalışmaların yanında yoğun İngilizce dersleri de içeren bir programı takip ederler.

Ranking

 • Times Üniversite Rehberi 2020'de 46. sırada
 • Guardian Üniversite Rehberi 2020’de 32. Sırada yer almıştır.

2014 Ulusal Öğrenci Anketine göre Keele, öğrenci memnuniyeti alanında birincidir. Öğrenci Birlikleri ise etkinliklerin çeşitliliği alanında İngiltere'de beşinci sırada yer almaktadır. Üniversitenin kampüsü Daily Telegraph tarafından İngiltere'nin 6. en güzel kampüsü seçilmiştir. Üniversite, 2013-2014 Times Yüksek Öğretim Dünya Üniversiteleri Sıralamasında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almış ve en iyi %2'lik dilime girmiştir.

2014 yılında yapılan Araştırma Mükemmellik Çerçevesine göre üniversitede yapılan araştırmaların %97'si ‘dünyanın lideri’ veya ‘uluslararası öneme sahip’ kategorisinde yer almıştır. Keele Üniversitesi, öğrenci toplulukları için Times tarafından 5. seçilmiştir.

Accommodation

Keele Üniversitesi, tüm birinci sınıf öğrencilerine üniversite konaklama garantisi vermektedir. Dört büyük yurttan Barnes, Lindsay (The Oaks ve Holly Cross dahil) ve Horwood, ana kampüste bulunurken Hawthorns yurdu, üniversite girişinin hemen dışındaki Keele köyünde bulunmaktadır.

Bu yurtlar, tam zamanlı öğrencilerin yaklaşık %70'ine konaklama imkânı sağlar. Üniversitedeki konaklama seçenekleri arasında standart ve özel banyolu odalar bulunmaktadır. Öğrenciler aynı zamanda yemekli veya yemeksiz yurtlarda kalmayı seçebilirler. Kampüste 3000'den fazla öğrenci yaşarken çevredeki konaklama birimlerinin uygun fiyatlı olduğu bilinmektedir.

Location

Keele Üniversitesi kampüsü, Staffordshire'daki Newcastle-under-Lyme yakınlarında yer almaktadır. Üniversite, Keele köyüne yakın en büyük kırsal yerleşkede bulmaktadır ve içerisinde bir Bilim Parkı ile konferans merkezi barındırmaktadır.

Keele, Londra ve Leeds'ten iki saat, Manchester ve Birmingham'dan ise bir saat uzaklıkta, kolay ulaşılabilir bir konumdadır. ‘The Potteries’ olarak bilinen bölge, Sanayi Devrimi sırasında geleneksel olarak çömlekçilik yapan bağlantılı kasaba ve şehirlerden oluşan bir lokasyondadır. Bu nedenle, kırsal alanlarla çevrili birçok geleneksel imalat kasabası ve şehri içermektedir.

You might also be interested in

İngiltere’deki En Güzel Üniversiteler

İngiltere, size iyi bir eğitim imkanı sunmanın yanısıra, derslerinize güzel manzaralar ve büyüleyici arka planlar ekleyecek dünya…Read more

Times Higher Education ‘Yılın Üniversitesi’ Adayları Açıklandı

Times Higher Education(THE), 2018 yılının ‘Yılın Üniversitesi’ adaylarını açıkladı.Read more

İngiltere'deki En Ucuz Beş Öğrenci Şehri

İngiltere'deki üniversite kasabalarının ve şehirlerinin hangilerinde en ucuz yaşam, sinema bileti ya da yemek maliyetlerinin olduğunu öğrenin.Read more

I believe my success is due to the great support provided by SI-UK. I was advised the right IELTS courses to attend and they also helped with my visa application. I really want to share with you my positive experience and I would definitely recommend SI-UK to my friends. 

Sabia Genker English at Durham University

 • university-college-london
 • manchester
 • University of Birmingham
 • sheffield
 • southampton
 • manchester
 • exeter
 • cardiff
 • warwick
 • loughborough
 • edinburgh
 • bristol
 • lancaster
 • durham
 • bath
 • york
 • st-andrews
 • sussex
 • nottingham
 • aberdeen