Dundee Üniversitesi
Dundee Üniversitesi

Rank

Dundee Üniversitesi Ranking

23

location

Dundee Üniversitesi Location

Scotland

Dundee Üniversitesi

Rank

University Ranking

23

location

Img

Scotland

ADD TO FAVOURITES

Temel Bilgiler
Lokasyon Dundee, Scotland
Kuruluş Tarihi 1881
Yabancı Öğrenci Yüzdesi 12.9%
Öne Çıkan Bölümler Tıp, Diş Hekimliği, Sanat ve Tasarım
Uluslararası Ücretler £14,950-17,950
Temel Bilgiler
Lokasyon Dundee, Scotland
Kuruluş Tarihi 1881
Yabancı Öğrenci Yüzdesi 12.9%
Öne Çıkan Bölümler Tıp, Diş Hekimliği, Sanat ve Tasarım
Uluslararası Ücretler £14,950-17,950

Genel Bakış

Dundee Üniversitesi 1881'de kurulmuştur. Özellikle hukuk, tıp ve diş hekimliği gibi geleneksel meslekleri tercih eden öğrencilerin yanı sıra yaşam bilimleri gibi gelişmekte olan alanlarda da önemli bir ün sahibidir. Dundee Tıp Fakültesi 2015 yılında yayınlanan Guardian Üniversite Rehberinde ve Sunday Times Üniversite Rehberinde İngiltere genelinde beşinci sırada yer alıken The Duncan of Jordanstone Sanat ve Tasarım Okulu İngiltere’nin en beğenilen sanat okullarından birisidir.

İskoçya'nın merkez doğu kıyısındaki Dundee kenti içinde ve çevresinde kurulmuş olan üniversite, mesleki ve profesyonel eğitim üzerine odaklanmıştır. Dundee, mezun öğrencilerin istihdamı açısından güçlü bir okuldur, yalnızca Oxbridge Üniversiteleri mezunlarının ortalama başlangıç ​​maaşları Dundee mezunlarından daha yüksek olmaktadır.

Dundee, son yıllarda öğrenci memnuniyeti anlamında hızlı bir gelişim göstermiştir. 2012 yılında The Times tarafından yapılan anketin üst sıralarında yer almış ve en son yayınlanan Uluslararası Öğrenci Barometresinde İngiltere'nin ilk 5’ine yerleşmiştir. Üniversitenin sunduğu birçok program kariyer planlaması ve staj seçeneği içermektedir. Öğrencilere aynı zamanda üzerinde çalışmaları için, kendi kişisel gelişim web sayfaları verilir.

Uluslararası Öğrencilere Yönelik Hizmetler

Dundee Üniversitesi, Edinburg havaalanında uluslararası öğrencilerini karşılar ve bu yeni çevreye alışmaya ilişkin birçok soruya cevap veren karşılama paketleri öğrencilere dağıtılır. Yıl boyunca, uluslararası öğrencilerin de katılmak isteyeceği etkinlikler düzenlenirken, Uluslararası Bilgilendirme Servisi vizeyi de içeren bir dizi konuda yardım ve destek sağlamaktadır.

Pre-sessional İngilizce derslerinin yanı sıra uluslararası öğrencilere yönelik ücretsiz İngilizce dersleri de mevcuttur. Bu dersler akademik yazım, seminer yetileri, dinleme ve not alma konularını da kapsamaktadır.

Sıralama

 • Times University Guide 2020'de 24. sırada
 • Guardian Üniversite Rehberi 2020'de 29. sırada
 • QS Dünya Üniversite Sıralamaları'nda 319. sırada yer almaktadır.

Üniversitenin Duncan of Jordanstone Sanat ve Tasarım Okulu, İngiltere'deki en iyi ilk üç sanat okulu arasında yer almaktadır. Dundee Üniversitesi, 2014 Times Yüksek Öğrenim Eki’nde dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında yer almış; tesisleri, konaklama imkanları ve öğrenci aktivitelerini de içeren öğrenci deneyimi ölçeğinde ise İskoçya'nın en iyi üniversitesi seçilmiştir. Anatomi, fizyoloji, diş hekimliği ve sosyal hizmet konularının tümü İngiltere'deki en iyi ilk on sırada yer almaktadır.

Dundee Tıp Fakültesi, 2015 Guardian Üniversite Rehberi ve Sunday Times Üniversite Rehberinde beşinci sırada yer alırken, Dundee Diş Hekimliği Fakültesi  2015 Guardian sıralamasında İngiltere’de birinci sırada yer almıştır.

2014 Araştırma Mükemmellik Çerçevesine göre Dundee Üniversitesi, İngiltere'deki tüm üniversiteler arasından Biyolojik Bilimler alanında, en yüksek kategori olan 'dünya lideri' kategorisinde en çok araştırma kaydeden üniversite olmuştur. 

Konaklama

Son başvuru tarihine kadar başvuran tüm öğrencilere ana kampüste veya yakın mesafedeki dört üniversite yurdunda konaklama garantisi verilir. Şehrin içinde son on yılda inşa edilmiş olan veya yenilenen üniversiteye ait daireler de mevcuttur. Konaklama bürosu öğrencilere özel konaklama bulma konusunda yardımcı olurlar.

Lokasyon

Dundee, İskoçya'nın dördüncü büyük kentidir. Tepeler ve tarım arazileri ile çevrili olan bu kent, ülkenin doğusunda, Tay Nehri’nin kıyısında yer alır. İngiltere'de öğrenciler için en düşük yaşama maliyetlerinden birine sahip olan bu kent, İngiltere ortalamasından %14 daha hesaplıdır. Aynı zamanda İskoçya'nın en güneşli kentidir.

Glasgow, Edinburgh ya da Aberdeen gibi diğer yakın İskoç havaalanlarından uluslararası destinasyonlara seferler yapılırken, Dundee Havaalanı’ndan Londra City, Heatrow ve Gatwick havaalanlarına da doğrudan seferler bulunmaktadır.

Mezunlar

 • Sir Robert Alexander Watson-Watt (Radarın Kaşifi)
 • Gary Lightbody (Snow Patrol vokalisti)
 • Sir James W. Black (Nobel Ödüllü Farmakolog)
 • Alan Johnston (BBC Gazetecisi)

Ayrıca ilginizi çekebilir...

Dundee, Herald Yüksek Öğretim ödüllerinde 'Yılın Enstitüsü' ödülünü kazandı

Dundee Üniversitesi, Glasgow'da düzenlenen 5. Herald Yüksek Öğretim Ödülleri'nde “Yılın Yüksek Öğretim… Daha fazla

Manchester THE Üniversite Etki Sıralamalarında Birinci

Times Higher Education, Manchester Üniversitesi'ni sosyal ve çevresel etkileri bakımından Avrupa'nın en iyi yüksek öğretim kurumu… Daha fazla

Psikoloji Research Üzerine İngiltere’deki En İyi 5 Üniversite

Psikoloji, davranış ve insan aklı eğitimi, Türk öğrenciler için popüler bir eğitim tercihidir. İngiltere'deki en iyi psikoloji research… Daha fazla

İngiltere’deki En İyi Diş Hekimliği Okulları

Diş hekimliği fakültesi, dünyadaki tamamlaması en zor ve çaba gerektiren bölümlerden biri olarak tıp fakültesine rakip… Daha fazla

2017 Yüksek Öğrenim Ödülleri Adayları Açıklandı

İngiltere'de yüksek öğrenim dalında Oscar olarak tanınan 2017 Times Yüksek Öğretim ödülleri adayları açıklandı. Daha fazla

Bu okul ile ilgileniyor musunuz?

SI-UK hızlı, güvenilir ve etkili hizmetiyle üniversite başvurumu gerçekleştirdim. Danışmanları alanlarında uzman ve bütün İngiltere üniversiteleriyle yakından iletişim halindeler. Danışmanımın tavsiyesi ve başvuru desteği sayesinde, tercih ettiğim üniversitelerin birinden teklif almayı başardım.

Carla Termini King's College London, Accounting and Finance

 • Glasgow Üniversitesi
 • Kent Üniversitesi
 • Oxford Üniversitesi
 • East Anglia Üniversitesi
 • Cambridge Üniversitesi
 • London School of Economics
 • Liverpool Üniversitesi