Mesleki İngilizce Testi (Occupational English Test - OET)

Mesleki İngilizce Testi Hakkında
Mesleki İngilizce Testi, 30 yıldır sağlık sektörünün ölçme-değerlendirme gereksinimlerini karşılamaktadır.
Sürekli yürütülen araştırmalar bu testin içeriği ve yapılanmasının sağlık sektöründeki iş yerlerindeki yaşayan dili yansıttığını ve sektörün değişen gereksinimlerine başarıyla cevap verdiğini kanıtlamıştır.
Mesleki İngilizce Testi sağlık sektörü için hazırlanmış saygın bir uluslararası İngilizce testidir. 1980 lerin sonlarında Avustralya Federal Hükümeti ile yapılan anlaşma uyarınca hazırlanmış, sürekli araştırmalarla geçerlilik sağlaması yapılarak sektörün gereksinimlerine her zaman cevap vermiştir.

Testin Genel Tanıtımı
Mesleki İngilizce Testi, İngilizce konuşulan ortamlarda bu dili kullanabilmeyi hedefleyen sağlık sektörü çalışanlarına İngilizce iletişim becerilerini ölçme-değerlendirme olanağı sağlayan uluslararası bir dil testidir.

Sağlık Sektörü çalışanları için hazırlanmıştır
Mesleki İngilizce Testi, 12 branştaki sağlık çalışanları için özel olarak hazırlanmıştır. Testler iş yerlerinde yaşayan, hakiki dilin kullanımına yönelik becerileri ölçme normlarıyla hazırlanmıştır: Dişçilik, Diyetisyenlik, Tıp, Hemşirelik, Mesleki Hastalıklar Tedavisi, Göz Sağlığı, Eczacılık, Fizik Tedavi, Ayak Sağlığı, Radyoloji, Konuşma Bozuklukları, Veterinerlik.

Ölçme-Değerlendirmenin Yapısı
Mesleki İngilizce Testi, sağlık çalışanlarının çalışma ortamlarındaki iletişim pratiğine verdikleri önemi vurgulayarak dört becerinin tümünü kapsayan bir şekilde hazırlanmıştır.


Dinleme
Testin Dinleme bölümü iki kısımdan oluşur ve yaklaşık 20—28 soru bulunur. Konular, sağlık sektöründeki tüm çalışanların mesleki ilgi alanlarına hitap edecek şekilde genel sağlık meseleleri üzerinedir. Her bölümde 15 dakikalık konuşma kaydı dinletilir, gereken cevabı yazmanız için yer yer duraklatmalar mevcuttur. Her kaydı bir kez dinleyeceksiniz ve cevapları dinlerken işaretlemeniz beklenmektedir.

Yaklaşık 50 dakika
Tüm sağlık çalışanları için aynı içerik.
Kısım A: Hasta / sağlık çalışanı konuşmalarının benzeri bir metnin kaydı ile not-düşülen sorular
Kısım B: Sağlıkla ilgili konularda kaydedilmiş konuşma ya da konferans metni ile kısa ve çoktan seçmeli cevaplar

Okuma
Testin Okuma bölümü iki kısımdan oluşur ve cevaplama süresi 60 dakikadır. Konular, sağlık sektöründeki tüm çalışanların mesleki ilgi alanlarına hitap eder şekilde genel sağlık meseleleri üzerinedir.

1 saat
Tüm sağlık çalışanları için aynı içerik.
Kısım A: Sağlıkla ilgili kısa metinleri göz gezdirme ve gözden geçirme teknikleriyle okuyun ve boşlukları gerekli kelimelerle doldurarak özet paragrafını tamamlayın.
Kısım B: Sağlıkla ilgili daha uzun metinleri okuyun ve çoktan seçmeli soruları cevaplayın.

Yazma
Testin Yazma bölümü 45 dakikadır ve mesleki alana yöneliktir. Her bir branş için iş yerlerindeki çeşitli durumlarla ilgili ve o branşta gerekli olan hususlarda bir yazma konusu verilmektedir—örneğin hemşireler hemşirelik konularında, dişçiler dişçilik konularında...vb. yazacaklardır.

45 dakika
Branşa mahsus konularda, iş yerindeki tipik durumlarla ilgi yazma konuları
Testin bu bölümünde yapılması gereken bir mektup, genellikle bir başvuru mektubu yazmaktır. Kimi zaman da özellikle bazı branşlarda, başka türde mektuplar yazmak gerekmektedir: örneğin, hasta nakli ya da taburcu edilme üzerine ya da bir hastaya, hasta refakatçisine veya bir gruba tavsiyelerde bulunan ya da bilgi veren bir yazı yazılması gibi.

Konuşma
Testin Konuşma bölümünde öğrenciler teker teker alınır ve test 20 dakika kadar bir süre tutar. Mesleki İngilizce Testinin bu bölümünde özellikle kendi branşınızla ilgili dili kullanacaksınız. Her canlandırma aktivitesinde, siz mesleki rolünüzü (örneğin hemşire olarak) oynayacak, konuşma bölümünü yürüten sınav görevlisi ise hastayı ya da müşteriyi veya kimi zaman akrabayı, kimi zaman refakatçiyi oynayacaktır. Veterinerlik branşında konuşma bölümünü yürüten sınav görevlisi hayvan sahibini oynar.

Yaklaşık 20 dakika
Branşa özel tipik iş yeri durumlarıyla ilgili.
Özel sınav odasında iki canlandırma aktivitesinde rol alacaksınız. Branşınızla ilgili rolü (sağlık çalışanı olarak) oynayacak, konuşma bölümünü yürüten sınav görevlisi ise hastayı ya da müşteriyi veya kimi zaman akrabayı, kimi zaman refakatçiyi oynayacaktır.

Mesleki İngilizce Testine Kayıt İşlemleri
Bu sayfayı, Hükümler ve Koşullar ile Mesleki İngilizce Testi Yönetmeliğini dikkatle okumaya zaman ayırın. Lütfen kimlik bilgileri evrakınızın ve dijital fotoğrafınızın aşağıdaki yönergelere uygun olmasına özel önem verin.

Teste Başvuru

Türkiye Mesleki İngilizce Testine Hazırlama Merkezi
SI-UK, İstanbul’da yarı-zamanlı Mesleki İngilizce Testi hazırlık kurları sunmaktadır. Mesleki İngilizce Testine odaklanmış kurlar, işe başvuru ya da yurt dışına gidebilme hususunda gereken Mesleki İngilizce Testi puanını yükseltmek isteyen tüm adaylar için ideal kurlardır.

Mesleki İngilizce Testi Özel Dersleri
Mesleki İngilizce Testinin yalnızca tek bir branşına odaklanan ya da tek başına ders almayı tercih eden tüm adaylar biçin özel Mesleki İngilizce Testi dersleri de ayarlanmaktadır.

10 saatlik paket-- £500
20 saatlik paket-- £950
30 saatlik paket-- £1400
40 saatlik paket-- £1800

Özel dersler Pazartesi’den Cuma’ya 08:00 - 18:00 saatleri arasında verilmektedir. Bu saatlerin dışında kalan zamanlarda ders almak isterseniz lütfen bizi arayın.

Özel Dersin Faydaları
Mesleki İngilizce Testi’nin tek bir branşında eğitim imkânı
Bire bir özel derslerde tecrübeli, uzman eğitimcilerle çalışma imkânı
Daha süratle öğrenme imkânı
Esnek program, ayarlanabilir ders saatleri imkânı

Size Yardımcı Olabilmemiz için
Mesleki İngilizce Testi Bire bir özel derslerimize kaydolmayı arzu ederseniz, ücretsiz danışmanlık hizmetimizden hemen bugün yararlanın.

Studying in the UK

I believe my success is due to the great support provided by SI-UK. I was advised the right IELTS courses to attend and they also helped with my visa application. I really want to share with you my positive experience and I would definitely recommend SI-UK to my friends. 

Sabia Genker English at Durham University

 • university-college-london
 • manchester
 • University of Birmingham
 • sheffield
 • southampton
 • manchester
 • exeter
 • cardiff
 • warwick
 • loughborough
 • edinburgh
 • bristol
 • lancaster
 • durham
 • bath
 • york
 • st-andrews
 • sussex
 • nottingham
 • aberdeen