Leicester Üniversitesi
Leicester Üniversitesi

Rank

Leicester Üniversitesi Ranking

37

location

Leicester Üniversitesi Location

Central England

Leicester Üniversitesi

Rank

University Ranking

37

location

Img

Central England

ADD TO FAVOURITES

Temel Bilgiler
Lokasyon Leicester, England
Kuruluş Tarihi 1921
Yabancı Öğrenci Yüzdesi 19.6%
Öne Çıkan Bölümler Tarih, Astronomi, Fizik
Uluslararası Ücretler £14,740-18,855
Temel Bilgiler
Lokasyon Leicester, England
Kuruluş Tarihi 1921
Yabancı Öğrenci Yüzdesi 19.6%
Öne Çıkan Bölümler Tarih, Astronomi, Fizik
Uluslararası Ücretler £14,740-18,855

Genel Bakış

Leicester Üniversitesi, Doğu Midlands'da bulunmaktadır. Kayıtlı 21.000 öğrencisinin 1.500'ünü, 80'in üzerinde farklı ülkeden gelen uluslararası öğrenciler oluşturur. Leicester Üniversitesi, İngiltere'nin en hızlı büyüyen üniversitelerinden birisidir, üniversitede 300 milyon sterlinlik bir kampüs yenileme programı sürmektedir.

Leicester Üniversitesi, 2008 yılında Times tarafından Yılın Üniversitesi seçilmiş ve 2014 yılında aynı kategoride ikinci olmaya hak kazanmıştır. Leicester, global ölçekte tüm üniversitelerin en iyi %2'lik diliminde yer almaktadır. En son Times Dünya Sıralamasında en hızlı yükselişi gösterip tabloda 35. sıra birden yükselerek 161. olmaya hak kazanmıştır.

Leicester Üniversitesi araştırma gücüyle tanınmaktadır. Arkeoloji departmanı yakın zamanda Richard III kalıntılarını keşfederek uluslararası zeminde gündeme getirmiştir. Fizik ve Astronomi Departmanı, Avrupa'nın en büyük üniversite tabanlı uzay araştırma tesisine ev sahipliği yapmaktadır ve Müze Çalışmaları Okulu, İngiltere'de müze çalışmaları alanındaki en üst düzey araştırmaları gerçekleştiren departmanlardan biridir.

Uluslararası Öğrencilere Yönelik Hizmetler

Uluslararası Ofis ve Uluslararası Öğrenci Danışmanları vize, istihdam, finans ve kültürel uyum gibi konularda destek sağlamaktadır. Dönem boyu ve eğitim dönemi öncesinde sunulan İngilizce hazırlık dersleri, İngilizce seviyelerini yükseltmek isteyen tüm uluslararası öğrenciler için mevcuttur.

Sıralama

 • Times Üniversite Rehberi 2017'de 41. sırada
 • Guardian Üniversite Rehberi 2017'de 84. sırada
 • QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2017’de 242. sırada
 • Times Yükseköğretim Dünya Sıralaması'nda 166. sırada yer almıştır.

Leicester, araştırma odaklı lider bir üniversite olarak bilinir ve Times Higher Education tarafından 2008 yılında Yılın Üniversitesi seçilmiş ve 2014'te aynı kategoride ikinci sırada yer almıştır. Üniversite sürekli olarak, Times Good University Guide sıralamalarında, İngiltere'deki en iyi 15 üniversite arasına yer almaktadır ve en son yayınlanan THE World Rankings'de 161. sıraya yerleşmiştir. 2008 Araştırma Mükemmellik Çerçevesindeki etkileyici sonuçların ardından Leicester, 2014 Araştırma Mükemmellik Çerçevesinde de ön plana çıkmıştır. The Guardian’a göre Leicester 154 kurumun içinde 27., Times Higher Education Research Power Sıralamasına göre ise 25. olmaya hak kazanmıştır. Üniversite bünyesinde yapılan araştırmaların %75'i ‘uluslararası mükemmel’ kategorisinde değerlendirilmiştir.

Konaklama

Leicester Üniversitesi, 1 Eylül son başvuru tarihine kadar başvurularını yapan öğrencilere konaklama garanti vermektedir. Stüdyo daireler ve paylaşımlı odaların yanı sıra, yemekli ve yemeksiz konaklama seçenekleri de bulunmaktadır. İkinci ve üçüncü sınıf öğrencilerinin bir kısmı üniversite yurtlarında kalmaya devam ederken öğrencilerin çoğunluğu şehir içinde ve çevresinde yaşamaktadır. Konaklama bürosu, yurtların dışında, özel kiralık konutlarda konaklamak isteyen öğrencilere yardımcı olmaktadır.

Lokasyon

300.000 fazla nüfusa sahip olan Leicester, İngiltere'nin kalbinde ticari ve kozmopolit bir şehirdir. Güzel kırsal alanlarla çevrili olan Leicester, Londra'dan sadece bir saat uzaklıkta yer alır. Leicester kentinden, William Shakespeare'in doğum yeri olan Stratford-upon-Avon’a, Oxford ve Cambridge gibi birçok büyük kasaba ve ilgi çekici lokasyona kolayca ulaşılabilmektedir.

Leicester Üniversitesinin kompakt kampüsündeki tüm öğretim binaları, birbirlerine birkaç dakikalık yürüme mesafesindedir. Süpermarketler, sinema kompleksi, yerel mağazalar, barlar ve restoranların yanı sıra Leicester tren istasyonu kampüs merkezine yürüme mesafesindedir. En yakın havaalanı olan East Midlands Havaalanı, 28 farklı ülkeye hizmet vermektedir.

Leicester Üniversitesi binaları, geçmişin ve gelişmenin izlenebileceği şekilde, yüzyılları aşkın mimari stilleri yansıtır. İlk üniversite binası olan Fielding Johnson, 1837'de inşa edilmiştir ve geç Georgian mimarisinin güzel bir örneğidir. Daha yeni tarihli binaların birçoğu, mimari tasarım mükemmellik ödülü kazanmıştır.

Mezunlar

 • Jyrki Katainen (Finlandiya Başbakanı)
 • Peter Campbell (Nature Dergisi Baş Editörü)
 • Atifete Jahjaga (Kosova Başkanı)
 • Martin Löb (Matematikçi)
 • Bob Parr (Birçok Emmy Ödülü sahibi televizyon yapımcısı)
Bu okul ile ilgileniyor musunuz?

SI-UK hızlı, güvenilir ve etkili hizmetiyle üniversite başvurumu gerçekleştirdim. Danışmanları alanlarında uzman ve bütün İngiltere üniversiteleriyle yakından iletişim halindeler. Danışmanımın tavsiyesi ve başvuru desteği sayesinde, tercih ettiğim üniversitelerin birinden teklif almayı başardım.

Carla Termini King's College London, Accounting and Finance

 • Glasgow Üniversitesi
 • Kent Üniversitesi
 • Oxford Üniversitesi
 • East Anglia Üniversitesi
 • Cambridge Üniversitesi
 • London School of Economics
 • Liverpool Üniversitesi