Heriot-Watt Üniversitesi
Heriot-Watt Üniversitesi

Rank

Heriot-Watt Üniversitesi Ranking

35

location

Heriot-Watt Üniversitesi Location

Scotland

Heriot-Watt Üniversitesi

Rank

University Ranking

35

location

Img

Scotland

ADD TO FAVOURITES

Temel Bilgiler
Lokasyon Edinburgh, Scotland
Kuruluş Tarihi 1821
Yabancı Öğrenci Yüzdesi 20.6%
Öne Çıkan Bölümler İş, Mühendislik, Sanat ve Tasarım
Uluslararası Ücretler £13,500-17,440
Temel Bilgiler
Lokasyon Edinburgh, Scotland
Kuruluş Tarihi 1821
Yabancı Öğrenci Yüzdesi 20.6%
Öne Çıkan Bölümler İş, Mühendislik, Sanat ve Tasarım
Uluslararası Ücretler £13,500-17,440

Genel Bakış

Heriot-Watt University, İngiltere’nin en eski sekizinci yüksek öğretim kurumudur. Dünyanın ilk teknik kurumu olan, 1821 kuruluşlu, the School of Arts of Edinburgh üniversitenin temelini oluşturmuştur. Royal Charter tarafından 1966’da bir üniversite haline gelmiştir. Üniversite’nin Edinburgh kampüsünde bulunan 7,000 öğrencisinin 3’de 1’inden fazlası İngiltere dışından gelmektedir. Ayrıca 150 farklı ülkeden gelen ve uluslararası programlarda eğitim alan 10,000 öprencisiyle kurum bu vizyonunu sergilemektedir.

Üniversitenin, İskoçya’da 3, Londra’da 1, Malezya’da ve Dubai’de de birer MBA kampüsü bulunmaktadır. Heriot-Watt, the Scottish Council of Development and Industry’den kazandığı ödül , uluslararası başarısını ve fiziki bilimler, matematik, ticaret ve işletme, mühendislik ve inşaat gibi dallarda sergilediği üstün performansı yansıtmaktadır.

Higher Education Statistics Agency, 2013/14 mezunlarını kıstas alarak göstermiştir ki, Heriot-Watts’ın lisans mezunlarının %95’i, 6 ay içinde yükseklisans veya iş hayatında yer bulabilmiştir. 2012/13 mezunları için bu oran %92.6 idi.

Uluslararası Öğrencilere Yönelik Hizmetler

Üniversitede, Heriot-Watt University International Students Advice Office tarafından yabancı öğrencilere rehberlik ve destek verilmektir. Bir İngiliz bankasında hesap açma, İngiltere’de araba kullanma, vize düzenlemeleri, bölgesel seyahat planlamaları, Edinburgh’de bulunan konsolosluklar ve bunun gibi birçok konuda bilgilendirme ve danışmanlık sunulmaktadır. The International Student Guide aynı zamanda ayrılma tarihinden önce de işe yarar bilgilendirmelerde bulunmaktadır.

Ayrıca, Heriot-Watt üniversitesi The International Students Advice Office, her sömestır başı öğrencileri havaalanından alır, karşılama ve oryantasyon etkinlikleri düzenler.

Sıralama

 • The Times University Guide 2020’de 33. sırada
 • QS World University Rankings 2021’de 301. sırada yer almaktaır

Heriot-Watt University, iş edindirme alanında da yüksek puanlara sahiptir. Mezunların %80’i mezun olduktan sonra 6 ay içinde iş bulabilmektedir.

2014 Research Excellence Framework’e göre, Heriot-Watt İngiltere genelinde,45. Sıradan 33. Sıraya yükselmiştir. 3. ve 4. Sıralamalara göre ise Heriot-Watt, İngiltere’de 22., İskoçya’da 3. Seçilmiştir.

Konaklama

Heriot-Watt konaklama servisi ile öğrenciler kampüs içinde veya dışında konaklama imkanı bulmaktadır. The Edinburgh kampüsünde, süit ve paylaşımlı olarak yaklaşık 1,600 oda bulunmaktadır. The Scottish Borders Campus’de 200’den fazla ‘self-catered’ oda bulunmaktadır. Üniversite aynı zamanda şehir merkezinde öğrenciler için apartman daireleri kiralamaktadır. Orkney kamüsünde konaklama imkanı bulunmasa da bu konaklama hizmeti ile Stromness şehrinde ev ve daire kiralama olanağı sunulmaktadır.

Lokasyon

Heriot-Watt toplam 6 kampüsten oluşmaktadır: the Edinburgh Campus, Galashiels’de bulunan the Scottish Borders Campus, Dubai Academis City’de yer alan the Dubai Campus, Stormness’daki the Orkney in Campus, Putrajaya- Malezya’da MBA öğrencileri için açılan ve West London college işbirliğindeki yeni bir kampüs. Edinburgh çevresinde bulunan ana kampüs, İngiltere’nin en modern kampüslerinden biridir.

Travel links with Heriot-Watt’ın Edinburgh ve Scottish Borders kampüsleri arası seyahat oldukça kolaydır. Edinburgh’un, İskoçya’nın başkenti olması üzere yerel ve uluslararası seyahat yolları oldukça gelişmiştir. The Scottish Borders Campus Galashiels’de yer almaktadır. Burası, Edinburgh’den 1 saatlik karayolu uzaklığında olan etkileyici bir ticaret kentidir. Edinburgh çıkışlı direkt hava ulaşımı sürekli gelişmektedir ve şehir de ticaret, kültür ve turizm merkezi olarak devamlı büyümektedir.

Edinburgh havaalanı, arabayla kampüsten 5 dakikalık uzaklıktadır. Düzenli olarak Londra, Amsterdam, Paris, Frankfurt, Brüksel, Zürih ve New York gibi büyük şehirlere direkt uçuşlar bulunabilmektedir.

Mezunlar

 • Adam Crozier – CEO ITV (BA Business Organisation 1984)
 • Richard Tait – Founder of Cranium (BSc Computer Science 1986)
 • Tammy Kane – Co-Founder of the fashion label Christopher Kane (BSc Textile Science 2000)
 • Irvine Welsh – Author (MBA 1991)

Ayrıca ilginizi çekebilir...

İngiltere’de Petrol Mühendisliği Eğitimi

Petrol mühendisliği, petrol ve gaz arama ve üretiminde temel disiplinlerden biridir. İngiltere'de petrol mühendisliği eğitimi hakkında… Daha fazla

Bu okul ile ilgileniyor musunuz?

SI-UK hızlı, güvenilir ve etkili hizmetiyle üniversite başvurumu gerçekleştirdim. Danışmanları alanlarında uzman ve bütün İngiltere üniversiteleriyle yakından iletişim halindeler. Danışmanımın tavsiyesi ve başvuru desteği sayesinde, tercih ettiğim üniversitelerin birinden teklif almayı başardım.

Carla Termini King's College London, Accounting and Finance

 • Glasgow Üniversitesi
 • Kent Üniversitesi
 • Oxford Üniversitesi
 • East Anglia Üniversitesi
 • Cambridge Üniversitesi
 • London School of Economics
 • Liverpool Üniversitesi