İngiltere’de Mühendislik Eğitimi

Mühendisliğe Giriş

İngiltere, dünyadaki en iyi ve en üst düzey mühendislik okullarından bazılarına sahiptir. Mühendislik mesleğinin geniş sınırları içerisinde araştırma, geliştirme, tasarım, üretim ve ürün ve hizmetlerin işletimi gibi alanlarda binlerce zorlu faaliyet bulunmaktadır.

Mühendislik dünyanın en büyük mesleklerin gruplarından biridir; Her gün kullandığımız, tükettiğimiz ve yer aldığımız hemen hemen her şeyden sorumludur. Eğlence aktivitelerinden tıbbi tedaviye, mobil iletişimden modern ulaşım sistemlerine kadar mühendisler kendilerini endüstri ve ticarette kilit pozisyonlarda bulurlar. 

Mühendislik Başvurunuz

SI-UK, İngiltere'de Mühendislik eğitimi almak için başvuruda bulunmanıza yardımcı olabilir. İstanbul veya Ankara ofislerimizden ya da Skype üzerinden ücretsiz danışmanlık randevusu alabilirsiniz. 

Bununla birlikte, bu eğilim “mühendislik” olarak sınıflandırılabilecek işlerden daha ileri ve daha geniş çaplıdır. Doğru Mühendislik bölümünü ve üniversiteyi seçmek zor olabilir ve akademik geçmişinizi, gelecekteki kariyer hedeflerinizi ve uzmanlaşmak istediğiniz yeri dikkate alarak hangi üniversitenin sizin için en iyisi olduğuna karar vermek çok önemlidir.

Mühendislik Eğitimi Türleri

İyi bir mühendisler için talep her zaman yüksektir. Özellikle finans, mekanik, IT ve elektronik sektörlerinde sözleşmeli ve yerleşik olarak çalışacak mühendis açığı vardır. Profesyonel mühendisler arasında işsizlik oranı diğer tüm mesleklere göre çok düşüktür.

Yalnızca İngiltere’de mühendislik tarafından yönlendirilen sanayi, gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık %40’ına katkıda bulunur ve ülke ekonomisinin önemli bir parçasıdır. Motor yarışından ev elektriğine kadar mühendislerin rolleri çeşitli ve önemlidir. Çok çeşitli istihdam olanakları ve tatmin edici bir gelecek arayan öğrenciler için mühendislik alanında kariyer yapmak her zamankinden daha revaçta.

Kimya Mühendisliği ... fizik bilimlerinin ( kimya ve fizik gibi) ve yaşam bilimlerinin (biyoloji mikrobiyoloji ve biyokimya gibi) matematik ve ekonomi ile birleşerek hammaddenin ya da kimyasalların daha değerli formlara dönüştürülmesi ile ilgilenir. Kimya mühendisleri hammaddeleri ya da kimyasalları daha kullanışlı ve değerli formlara dönüştürürken süreçlerin güvenli, sürdürülebilir ve ekonomik bir şekilde işletilmesini sağlarlar.

İnşaat Mühendisliği ... köprüler, yollar, kanallar, barajlar ve binalar gibi fiziksel ve doğal yollarla inşa edilmiş çevrenin tasarımı, yapımı ve bakımı ile uğraşan profesyonel bir mühendislik disiplinidir. Genel olarak çevre mühendisliği, jeoteknik mühendislik, strüktürel mühendislik, ulaştırma mühendisliği, belediye ve şehir mühendisliği, kıyı mühendisliği, su kaynakları mühendisliği, malzeme mühendisliği, ölçme ve yapı mühendisliği gibi birçok alt disipline ayrılmıştır.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ... genelde elektrik, elektronik ve elektromanyetizmanın çalışılması ve uygulanması ile uğraşan mühendislik alanıdır. Güç, elektronik, kontrol sistemleri, sinyal işleme ve telekomünikasyon gibi bir dizi alt konuları kapsar. Elektrik mühendisliği genellikle güç iletim ve motor kontrolü gibi büyük ölçekli elektrik sistemleri ile ilgili problemleri ele alırken, elektronik mühendisliği bilgisayarlar ve entegre devreler de dahil olmak üzere küçük ölçekli elektronik sistemlerin çalışılması ile ilgilenir.

Makine Mühendisliği ... mekanik sistemlerin analizi, tasarımı, imalatı ve bakımı için fizik ve malzeme biliminin ilkelerini uygulayan bir mühendislik disiplinidir. Makine ve aletlerin tasarımı, üretimi ve işletimi için ısının ve mekanik gücün kullanımını içeren mühendislik dalıdır.

Bilgisayar Mühendisliği... bilgisayarların ve bilgisayar sistemlerinin tasarımıyla ilgilidir. Yeni donanımların tasarımı, PDA ve USB'lerin tasarımı veya endüstriyel bir tesisi kontrol etmek için bilgisayar kullanımı ile ilgilenir. Bilgisayar mühendisleri bir sistemin yazılımı üzerinde de çalışabilirler. Bununla birlikte, karmaşık yazılım sistemlerinin tasarımı genellikle yazılım mühendisliğinin alanıdır ve genellikle ayrı bir disiplin olarak düşünülür.

Mekatronik Mühendisliği... elektrik ve mekanik sistemlerin çakışmasını ele alan bir mühendislik disiplinidir. Bu kombine sistemler elektromekanik sistemler olarak bilinir ve yaygın şekilde kullanılırlar. Örnekler arasında otomatik imalat sistemleri, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemleri ve uçak ve otomobillerin çeşitli alt sistemleri bulunmaktadır.

Mühendislik Bölümüne Giriş Koşulları

İngiltere üniversitelerinde sunulan iki tip mühendislik programı vardır; B.Eng (Mühendislik Lisans Eğitimi) ve M.Eng (Mühendislik Yüksek Lisans Eğitimi).

Lisans Eğitimi, mühendislik alanında 3 yıllık standart lisans programıdır. Lisans programını tamamlayan öğrencilerin kurum mühendisi olmak için başvuru yapmaya uygun eğitim ve tecrübeleri vardır. Ancak sözleşmeli mühendis olmak için standart lisans derecesinden sonra yüksek lisans programının son senesine denk bir mühendislik eğitimi alınması zorunludur. Bazı İngiltere üniversiteleri öğrencilerin programın ilk yıllarında lisans ve yüksek lisans programları arasında geçiş yapmalarına izin verir. M.Eng derecesi sözleşmeli mühendis olmak isteyen öğrencilerin alması gereken eğitim programıdır. M.Eng programı minimum 4 yıl, bir yıl iş deneyimi edinmek isteyen öğrenciler içinse 5 yılda tamamlanır.

 • Tipik Uluslararası Bakalorya gereklilikleri: 35 puan.
 • Tipik A-Level gereklilikleri: Matematik ve fizik dahil olmak üzere AAB.
 • Tipik IELTS gereklilikleri: Her bir bölümde 6.5 altında olmamak üzere 7 puan.
IELTS Hazırlık Kursları 

Mühendislik eğitiminden önce IELTS puanınızı yükseltmek istiyorsanız, İstanbul'daki merkezlerimizde esnek, yarı zamanlı IELTS kurslarımıza kayıt olun. 

Giriş koşullarının üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebileceğini lütfen unutmayın.

İngiltere’de Nerede Mühendislik Eğitimi Alabilirim?

İngiltere'deki en iyi Mühendislikbölümleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için, aşağıda 2020 Guardian Üniversite Rehberi'ne göre mühendislik bölümüne sahip en iyi on üniversiteye göz atın: 

Genel Mühendislik

 1. Bristol Üniversitesi
 2. Oxford Üniversitesi
 3. Cambridge Üniversitesi
 4. Imperial College Londra
 5. Warwick Üniversitesi
 6. Bournemouth Üniversitesi
 7. Durham Üniversitesi
 8. Leeds Üniversitesi
 9. Swansea Üniversitesi
 10. Greenwich Üniversitesi

İnşaat Mühendisliği

 1. Imperial College Londra
 2. Leeds Üniversitesi
 3. Bristol Üniversitesi
 4. Southampton Üniversitesi
 5. Batı İskoçya Üniversitesi
 6. Loughborough Üniversitesi
 7. Nottingham Üniversitesi
 8. Abertay Üniversitesi
 9. Bath Üniversitesi
 10. Queen's Üniversitesi, Belfast

Makine Mühendisliği

 1. Imperial College Londra
 2. Bath Üniversitesi
 3. Leeds Üniversitesi
 4. Bristol Üniversitesi
 5. Loughborough Üniversitesi
 6. Southampton Üniversitesi
 7. Coventry Üniversitesi
 8. Heriot-Watt Üniversitesi
 9. University College Londra
 10. Lancaster Üniversitesi

Kimya Mühendisliği

 1. Cambridge Üniversitesi
 2. Nottingham Üniversitesi
 3. Bradford Üniversitesi
 4. Imperial College Londra
 5. Surrey Üniversitesi
 6. Batı İskoçya Üniversitesi
 7. Bath Üniversitesi
 8. Lancaster Üniversitesi
 9. Birmingham Üniversitesi
 10. Loughborough Üniversitesi

Elektrik/Elektronik Mühendisliği

 1. Nottingham Üniversitesi
 2. Southampton Üniversitesi
 3. Surrey Üniversitesi
 4. Imperial College Londra
 5. Bath Üniversitesi
 6. Manchester Üniversitesi
 7. Bedfordshire Üniversitesi
 8. Leeds Üniversitesi
 9. Loughborough Üniversitesi
 10. University College Londra

Malzeme/Maden Mühendisliği

 1. Oxford Üniversitesi
 2. Loughborough Üniversitesi
 3. Exeter Üniversitesi
 4. Sheffield Üniversitesi
 5. Birmingham Üniversitesi
 6. Imperial College Londra
 7. Manchester Üniversitesi
 8. Swansea Üniversitesi
 9. Sheffield Hallam Üniversitesi
 10. Queen Mary, Londra Üniversitesi

İngiltere'de Mühendislik Eğitimi Alın

İngiltere'de Mühendislik eğitimi almak istiyorsanız, bugün İstanbul veya Ankara ofislerimizden ücretsiz danışmanlık randevusu alın. Unutmayın, Premium Hizmet bir İngiltere üniversitesinden en az bir teklif almanızı garanti edecektir! 

Studying in the UK

I believe my success is due to the great support provided by SI-UK. I was advised the right IELTS courses to attend and they also helped with my visa application. I really want to share with you my positive experience and I would definitely recommend SI-UK to my friends. 

Sabia Genker English at Durham University

 • university-college-london
 • manchester
 • University of Birmingham
 • sheffield
 • southampton
 • manchester
 • exeter
 • cardiff
 • warwick
 • loughborough
 • edinburgh
 • bristol
 • lancaster
 • durham
 • bath
 • york
 • st-andrews
 • sussex
 • nottingham
 • aberdeen