İngiltere'de Tıp Lisans Eğitimi

Choosing a UK Medical School

Tıp okulu seçimlerinizde tavsiyenizi SI-UK'dan alın, başvurunuzu garantileyin.

İngiltere’deki Tıp Okulları

Doğru tıp okulunu seçmek

Yabancı öğrenciler için İnigltere’de hangi tıp okulunu başvuracağını seçmek zorlu bir karar olabilir. Üniversitenin sıralaması, itibarı ve öğretim ücreti bu seçimi etkilerken öğrenim süresinin uzunluğundan ötürü okuduğunuz şehir ve bölge de önem kazanmaktadır.

Tıp Bölümleri

Geleneksel bölümlerde eğitim konferanslar, seminerler ve dersler eşliğinde 2 yıl sürer. Ardından öğrenci, 3 yıl sürecek olan pratik ve klinik çalışmaya geçer. Klinik çalışma öncesi eğitimde anatomi, fizyoloji, farmakoloji ve patoloji konuları ayrı ayrı ele alınır. Klinik çalışmada öğrenciler hastanelerde öğrenci-doktor olarak görevlendirilir.

Birleştirilmiş bölümlerde eğitim konferans veya seminer şeklinde verilir ve aynı zamanda alanında klinik çalışma yapılır. Yani, en başından itibaren klinik çalışmalara katılırsınız. Bu tarz bölümler General Medical Council tarafından önerilmektedir.

Problem temelli eğitim bölümleri özgündür ve çok az İngiliz tıp üniversitesinde bulunmaktadır. 10 kişilik küçük gruplar halinde, bir problem ve sanal bir hasta üstünde vaka incelemesi yapılır. Ardından grup, bir yönetici eşliğinde hipotezlerini sunar. Bu tarz bölümlere sahip İngiliz üniversiteleri, Liverpool, Sheffield ve Queen Mary’dir.

Rekabete dayalı giriş

Tıp, dünya genelinde en zorlu kabul sürecine sahip bölümdür. UCAS’a göre, 2012 yılında İngiltere tıp okullarına başvuran 82,489 adaydan sadece 7,805’i üniversitelere girebilmiştir. Doğru seçimi yapmak için her programı ve tıp okulunu iyice araştırmak oldukça önemlidir.

Kusursuz akademik notlar gerektiği gibi, deneyim de başvurularda ciddiye alınır. Eğer notlarınız başvuru için talep edilenin altında ise, okullar sizin başarılı olacak yetenekte olduğunuzu düşündüğü takdirde hazırlık programı seçeneğini sunabilir. Giriş gerekliliklerine buradan göz atabilirsiniz.

İngiltere’deki tıp lisans okulları

İngiltere’de 33, tıp lisans üniversitesi bulunmaktadır:

İngiltere’de tıp eğitim için başvuru

Geleceğiniz için doğru tıp okulunu seçerken destek istiyorsanız, bugün ücretsiz danışmanlık hizmetimizde yararlanın. Tıp işlemlerimiz ile bir İngiliz tıp üniversitesine kabul edilmeniz için sizi hazırlayalım.

SI-UK hızlı, güvenilir ve etkili hizmetiyle üniversite başvurumu gerçekleştirdim. Danışmanları alanlarında uzman ve bütün İngiltere üniversiteleriyle yakından iletişim halindeler. Danışmanımın tavsiyesi ve başvuru desteği sayesinde, tercih ettiğim üniversitelerin birinden teklif almayı başardım.

Carla Termini King's College London, Accounting and Finance

  • Glasgow Üniversitesi
  • Kent Üniversitesi
  • Oxford Üniversitesi
  • East Anglia Üniversitesi
  • Cambridge Üniversitesi
  • London School of Economics
  • Liverpool Üniversitesi