Stirling Üniversitesi
Stirling Üniversitesi

Rank

Stirling Üniversitesi Ranking

47

location

Stirling Üniversitesi Location

Scotland

Stirling Üniversitesi Stirling Üniversitesi

Rank

University Ranking

47

location

Img

Scotland

ADD TO FAVOURITES

Temel Bilgiler
Lokasyon Stirling, Scotland
Kuruluş Tarihi 1967
Yabancı Öğrenci Yüzdesi 11.2%
Öne Çıkan Bölümler Economics, Sociology, MBA
Uluslararası Ücretler £12,140-14,460
Temel Bilgiler
Lokasyon Stirling, Scotland
Kuruluş Tarihi 1967
Yabancı Öğrenci Yüzdesi 11.2%
Öne Çıkan Bölümler Economics, Sociology, MBA
Uluslararası Ücretler £12,140-14,460

Genel Bakış

Stirling Üniversitesi İskoçya’nın merkezinde kurulmuştur. Üniversite 110 ülkeden gelen kayıtlı 12.000 öğrencisiye sahiptir. 1967 yılında kurulmuş olan Stirling Üniversitesi kampüsü göl kıyısında manzaralı tepelerle çevrelenmiş bir 18. Yüzyıl kalesinde kurulmuştur.

Stirling Üniversitesi lokasyonundan başka bir çok eşsiz özelliğe sahiptir. Üniversite, öğrencilerin eğitime başlangıç zamanlarında esneklik sağlayan iki dönemlik ve modüler eğitim sisteminin öncüsüdür. Üniversitenin programları modüllerden kazanılan kredilerle tamamlanır, bu sayede zaman içinde değişen ilgi alanına göre çalışmalarınızı şekillendirebilirsiniz.

Stirling Üniversitesi 90’dan fazla yüksek lisans programı ve doktora alanı sunmaktadır. Üniversitede yapılan araştırmaların dörtte üçü REF(REsearch Excellence Framework) tarafından ‘dünya lideri’ veya ‘uluslararası mükemmel’ olarak kategorize edilmiştir. AB öğrencileri ve uluslararası öğrencilerin başvurabileceği burslara buradan ulaşabilirsiniz. Öğrenci Bütçe Danışmanlığı ekibi eğitiminiz sırasında finansman desteği bulmanıza yardımcı olurlar.

Stirling Üniversitesi iş yerleştirme seçenekleri sunar ve destekler. Edinburgh ve Aberdeen Üniversiteleriyle başlatılan bir işbirliği ile üniversiteler ve işverenler arasında bağlantılar kurulması amaçlanmıştır.

Uluslararası Öğrencilere Yönelik Hizmetler

Stirling Üniversitesi’nin özel lisans hazırlık programını alarak üniversitede sunulan dört yıllık lisans eğitiminin ikinci senesinden eğitime başlamak mümkündür. Bu hazırlık programını başarı ile tamamlayan öğrenciler lisans eğitimleri için kabul garantisi altındadırlar.

Stirling Üniversitesi aynı zamanda 12 haftalık İngilizce hazırlık dersleri ve dönem içi İngilizce dersleri sunmaktadır. Üniversitede özellikle uluslararası öğrenciler için bir kurulmuş olan bir topluluk faaliyetlerini sürdürmektedir.

Sıralama

 • Times Üniversite Rehberi 2017’de 44. sırada
 • Guardian Üniversite Rehberi 2017’de 58. sırada
 • QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2017’de 285. sıradadır

2014 Araştırma Mükemmellik Çerçevesine göre Stirling Üniversitesi araştırma kalitesi ölçeğinde İskoçya’da 6., Birleşik Krallıkta ise 45. sırada yer almaktadır. Yapılan araştırmaların dörtte üçü ‘dünya lideri’ veya ‘uluslararası mükemmel’ kategorisinde incelenmiştir.

 • Ziraat, Veterinerlik ve Gıda Bilimi alanlarında İngiltere’de 4. sırada
 • Sağlık Bilimleri alanında İskoçya’da 1., İngiltere’de 12. sırada
 • Psikoloji alanında İskoçya’da 3., İngiltere’de 18. sırada
 • İşletme ve Yönetim Bilimleri alanında İngiltere’deki en iyi 25 kurum arasında
 • Sosyal Hizmet ve Sosyal Politika alanında İngiltere’de 17. sırada
 • Psikoloji alanındaki çalışmalarının %100’ü ‘dünya lideri’

Diğer başarılı olduğu alanlar ise:

 • Eğitim Bilimlerinde İskoçya’da 1. Sırada (Times ve Guardian Üniversite Rehberleri)
 • Medya ve İleitşimde İskoçya’da 1. Sırada (Complete Üniversite Rehberi)
 • Spor Bilimlerinde İngiltere’nin en iyi 10 okulu arasında (Complete Üniversite Rehberi)
 • Sosyal Hizmette İskoçya’da 1. Sırada (Complete Üniversite Rehberi)
 • Sosyal Politikada İskoçya’da 2. Sırada (Complete Üniversite Rehberi)
 • Matematikte İskoçya’da 2. Sırada (Complete Üniversite Rehberi)
 • Bilgisayar Bilimi alanında İskoçya’da 3. Sırada (Complete Üniversite Rehberi)

Konaklama

Tüm uluslararası öğrenciler kampüste konaklama garantisi altındadır. Stirling Üniversitesi’nin konaklama birimlerinin büyük bir kısmı göl manzaralı binalardadır. Tüm konaklama birimleri ana eğitim binalarına, kütüphanelere, mağazalara, tiyatro, sinema ve sosyal tesislere yürüme mesafesindedir. Konaklama Ofisi ayrıca kaöpüs dışında yaşamak isteyen öğrencilere destek olmaktadırlar.

Lokasyon

Stirling Üniversitesi’nin kampüsü göl kenarında konumlanmış bir 18. Yüzyıl kalesinde kurulmuştur. Stirling kenti bir kaleye, spor köyüne ve canlı alışveriş alanlarına sahip olup otobüsle kampüsten 10 dakika uzaklıktadır. Stirling kenti tarihi olarak ‘Kuzey İskoçya’nın kapısı’ olarak bilinmektedir. İskoçya’nın merkezinde konumlanan kent Glasgow ve Edinburgh havalimanlarından hizmet almaktadır.

Stirling Üniversitesi ülkedeki en iyi spor tesislerinden birine sahiptir. Ulusal Yüzme Akademisi ve Gannochy Ulusal Tenis Merkezi’ni de bünyesinde bulundurur. Kampüs aynı zamanda İskoç Spor Enstitüsü, İskoçya Commonwealth Oyunları Konseyi ve İskoç Yüzme Akademisine de ev sahipliği yapmaktadır.

Ayrıca ilginizi çekebilir...

Stirling Üniversitesi 5.000 £ burs vereceğini açıkladı

Stirling Üniversitesi, bu yıl Eylül'den itibaren lisans ve yüksek lisans öğrencileri için 30.000 £ burs vereceğini açıkladı. Daha fazla

Stirling, Times Sıralamalarında Hemşirelik Üzerine 'Yılın Eğitimcisi' Seçildi

Stirling Üniversitesindeki hemşireler, 2018 yılında Times sıralamalarında Hemşirelik üzerine 'Yılın Eğitimcisi' ödülünü… Daha fazla

Bu okul ile ilgileniyor musunuz?

SI-UK hızlı, güvenilir ve etkili hizmetiyle üniversite başvurumu gerçekleştirdim. Danışmanları alanlarında uzman ve bütün İngiltere üniversiteleriyle yakından iletişim halindeler. Danışmanımın tavsiyesi ve başvuru desteği sayesinde, tercih ettiğim üniversitelerin birinden teklif almayı başardım.

Carla Termini King's College London, Accounting and Finance

 • Glasgow Üniversitesi
 • Kent Üniversitesi
 • Oxford Üniversitesi
 • East Anglia Üniversitesi
 • Cambridge Üniversitesi
 • London School of Economics
 • Liverpool Üniversitesi