St Andrews Üniversitesi
St Andrews Üniversitesi

Rank

St Andrews Üniversitesi Ranking

3

location

St Andrews Üniversitesi Location

Scotland

St Andrews Üniversitesi

Rank

University Ranking

3

location

Img

Scotland

ADD TO FAVOURITES

Temel Bilgiler
Lokasyon St Andrews, Scotland
Kuruluş Tarihi 1413
Yabancı Öğrenci Yüzdesi 41.4%
Öne Çıkan Bölümler Uluslararası İlişkiler, Bilgisayar Bilimi, Fizik
Temel Bilgiler
Lokasyon St Andrews, Scotland
Kuruluş Tarihi 1413
Yabancı Öğrenci Yüzdesi 41.4%
Öne Çıkan Bölümler Uluslararası İlişkiler, Bilgisayar Bilimi, Fizik

Genel Bakış

1413'te kurulmuş olan St Andrews Üniversitesi, İngilizce konuşulan ülkeler arasında dünyanın en eski üçüncü üniversitesi ve İskoçya'nın en eski üniversitesidir. St Andrews küçük bir kasaba olmasına rağmen uzun zamandır İskoç siyasi ve dini hayatının merkezidir. Bu avantaj üniversitenin beşeri bilimler, özellikle de ilahiyat ve felsefe alanlarındaki itibarına da yansımaktadır. 100 farklı ülkeden gelen 7000 öğrenci, şehrin nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Alışılagelmişin dışında St. Andrews Üniversitesi kentin tanımlanmış bir bölümünde bir kampüse sahip olmayıp tüm kenti kapsamaktadır.

İskoçya’da lisans eğitimi dört yıl sürmektedir ve bu sistem öğrencilere daha fazla esneklik sağlamak için kullanılır. Öğrenciler dört fakülteden birine (Sanat, İlahiyat, Tıp veya Bilim) başvururlar ve ortak dersler alırlar. Son iki yılda ise istedikleri alanda uzmanlaşacakları modülleri alırlar. Eski bir üniversite olan St Andrews bir takım geleneklere sahiptir. Bunlardan biri 'ebeveyn' (üçüncü sınıf öğrencileri) kavramıdır. Bir diğeri ise öğrencilerin 1 Mayıs’ta Kuzey Denizi'ne girdiği May Dip etkinliğidir.

St Andrews Üniversitesi, lisans öğrencilerine ABD veya Kanada'da bir akademik yıl geçirme imkanı sunar. Bu seçenek her yıl yeni ülkeleri içerecek şekilde genişlemektedir. Üniversitenin, Kanada'da üç , ABD'de ise on bir partner üniversitesi vardır. Bunlardan ikisi Beverly Hills'in kalbindeki California Üniversitesi Los Angeles kampüsü ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ikinci en eski Yüksek Öğretim kurumu olan Williamsburg William & Mary Koleji'dir.

Uluslararası Öğrencilere Yönelik Hizmetler

St Andrews Üniversitesi, öğrenciler için ücretsiz dönem içi ve dönem öncesi İngilizce dil desteği dersleri sunmaktadır. Üniversite, genel destek hizmetleri ve özel destek sağlamak için iki ayrı Öğrenci Danışmanlığı oluşturmuştur. Birinci sınıf öğrencileri, ilk eğitim yılları boyunca kendilerine kişisel destek veren 'ebeveyn' öğrencilere atanırlar, bu öğrenciler genellikle üçüncü sınıf öğrencileridir.

St Andrews Üniversitesi finansal duruma bakılmaksızın en iyi öğrencileri bünyesine katmayı hedefler. Bu amaçla uluslararası öğrencilere çok sayıda burs imkanı sunar. Bu burslar, öğrencilerin eğitim süresince kendilerini finanse edebilecekleri şekilde tasarlanmıştır.

Tüm lisans öğrencilerine, seçimleriyle ilgili görüşmek üzere her yarıyılın başında görmeleri gereken bir Eğitim Danışmanı atanır. Öğrenciler bunun dışındaki zamanlarda da danışmanlara ulaşabilir. Danışmalar, üniversitenin modüler sisteminde öğrencilerin istedikleri kariyer rotasını belirleyebilmeleri ve farklı rota seçeneklerini değerlendirebilmeleri için gerekli desteği sağlarlar.

Sıralama

 • Times Üniversite Rehberi 2017’de 3. sırada
 • Guardian Üniversite Rehberi 2017’de 3. sırada
 • QS Dünya Üniversite Rehberi 2017’de 77. sıradadır

St Andrews son dokuz yıldır The Times Üniversite Rehberi tarafından yapılan sıralamalarda, İskoçya'daki en iyi üniversiteler arasında yer almıştır. 2011 - 2015 yılları arasında dört kez üst üste ‘Yılın İskoç Üniversitesi’ ödülüne layık görülmüştür.

2014 Araştırma Mükemmellik Çerçevesi’ni takiben, St Andrews' da yapılan tüm araştırmaların %82'si "uluslararası mükemmel" olarak sınıflandırılmıştır. Araştırmaların en az %98'lik bir kısmı da 'uluslararası çapta tanınmış' kategorisinde yer almaktadır. Üniversitede Bilim, Sanat, İlahiyat ve Tıp alanında yürütülen araştırmaların kalitesinde İskoçya'da birinci, İngiltere'de ise 14. sırada yer almaktadır.

Konaklama

St Andrews Üniversitesi tüm birinci sınıf öğrencilerine konaklama garantisi vermektedir. Öğrenciler için yaklaşık 4000 oda bulunmaktadır. Bunların yaklaşık % 40'ı yemekhaneye sahiptir. Ortak banyolu veya özel banyolu standart odaların yanı sıra paylaşımlı odalar da bulunmaktadır. Öğrenciler tek bir kampüste değil, kasabanın tamamına dağılmış şekilde konaklamaktadırlar.

St Andrews Üniversitesi konutları, orijinal dönem özellikleriyle dolu binalardan, yüksek çevresel ve sürdürülebilirlik standartlarına uygun şık ve yeni dairelere kadar uzanmaktadır.

Lokasyon

St Andrews kasabası, Kuzey Denizi'nin dramatik sularına bakan kayalık bir burun üzerine oturmaktadır. Öğrenciler de dahil olmak üzere 20.000 kişi bu küçük, tarihi kasabada yaşamaktadır. Binlerce yıllık tarihe sahip, günümüzde anıt olarak korunan birçok güzel yapı tarih boyunca piskoposlar, krallar, azizler ve şehitlerin odak noktası olmuştur. Üniversitenin belirli bir kampüsü yoktur, tüm kasabayı kapsar. St. Andrews, Edinburgh'un 80 km kuzeydoğusundadır.

St Andrews Üniversitesi çok görkemli tesislere sahiptir. Kuzey Haugh alanındaki son derece modern tıbbi laboratuvarlardan, günlük olarak birçok dersin yapıldığı St Salvators Avlusuna kadar çeşitli yapılara sahiptir. Şehir merkez kütüphanesi 14 milyon poundluk bir maliyetle yenilenmiştir. Gelecek planları arasında ise Öğrenci Birliği'ne ve Üniversite Spor Merkezi'ne multi-milyon poundluk bir yatırım yapılması bulunmaktadır. 

Mezunlar

 • Prens William, Cambridge Dükü
 • Chris Hoy (Bisiklet sporcusu, altın madalya sayısıyla en başarılı İngiliz olimpiyat yarışcısı)
 • John Witherspoon (ABD Bağımsızlık Bildirgesi imza sahibi)
 • Edward Jenner (Çiçek hastalığı aşısının öncüsü)
 • Alex Salmond (İlk İskoçya Bakanı)

Ayrıca ilginizi çekebilir...

Cambridge, 2020 Times ve Sunday Times Üniversite Rehberi'nde birinci sırada

Cambridge Üniversitesi, yedinci yıldır üst üste Times ve Sunday Times İyi Üniversite Rehberi'nde birinci oldu. Daha fazla

St Andrews, Times & Sunday Times 'Yılın Üniversitesi' ödülünü kazandı

St Andrews Üniversitesi, Times & Sunday Times Üniversite Rehberi tarafından 'Yılın Üniversitesi' seçildi.   Daha fazla

İngiltere üniversiteleri 2019 THE Avrupa Öğretmen Sıralamaları'nda egemenliğini sürdürüyor

İngiltere üniversiteleri 2019 THE (Times Yüksek Öğretim) Avrupa Öğretmen Sıralamaları'nda ilk 20'de yer alan 16 kurumu ile egemen… Daha fazla

Cambridge, 2020 Guardian Üniversite Sıralamaları'nda en üst sıradaki yerini korudu

Cambridge Üniversitesi, Guardian Üniversite Rehberi Sıralamaları'nda art arda dokuz yıl en üst sıradaki yerini korudu. Daha fazla

Sağlık konusunda en bilinçli ilk 10 İngiltere üniversitesi açıklandı

Nottingham Üniversitesi, bu hafta yeni bir çalışmanın yayınlanmasının ardından İngiltere'deki sağlık konusunda en bilinçli üniversite… Daha fazla

Bu okul ile ilgileniyor musunuz?

SI-UK hızlı, güvenilir ve etkili hizmetiyle üniversite başvurumu gerçekleştirdim. Danışmanları alanlarında uzman ve bütün İngiltere üniversiteleriyle yakından iletişim halindeler. Danışmanımın tavsiyesi ve başvuru desteği sayesinde, tercih ettiğim üniversitelerin birinden teklif almayı başardım.

Carla Termini King's College London, Accounting and Finance

 • Glasgow Üniversitesi
 • Kent Üniversitesi
 • Oxford Üniversitesi
 • East Anglia Üniversitesi
 • Cambridge Üniversitesi
 • London School of Economics
 • Liverpool Üniversitesi