İngiltere’de Mühendislik Eğitimi

İngiltere’de Mühendislik Eğitimi

Kariyer seçenekleri, giriş koşulları ve mühendislik okulları sıralaması.

İngiltere’de Mühendislik Eğitimi

Mühendisliğe Giriş

İngiltere dünyanın en iyi ve en yüksek sıralamalı mühendislik okullarına ev sahipliği yapar. Mühendislik mesleğinin geniş çerçevesi içinde Ar-Ge, tasarım, üretim ve işletim gibi alanlarda birçok zorlu faaliyet bulunmaktadır. Mühendislik dünyadaki en köklü mesleklerden birisidir.

Her gün kullandığımız, tükettiğimiz ve parçası olduğumuz her şeyden sorumludur. Boş zamanlarımızı doldurmak için yaptığımız aktivitelerden medikal tedavilere, mobil iletişimden modern taşımacılık sistemlerine kadar mühendisler endüstri ve ticaretin içinde anahtar pozisyonlarda yer alırlar. 

Mühendislik Eğitimine Başvurmak

SI-UK Mühendislik eğitimi başvurunuza yardımcı olmak için burada. Bugün arayın ve ücretsiz danışmanlığınızı İstanbul ve Ankara ofislerimizde veya online olarak Skype üzerinden alın.

Mühendislik mesleği tanımlandığı sınırlardan daha geniş bir çalışma alanına sahiptir. Akademik geçmişinizi, gelecek kariyer hedeflerinizi ve uzmanlaşmak istediğiniz alanı göz önünde bulundurarak sizin için doğru üniversiteyi ve programı bulmak çok önemlidir.

Mühendislikte Kariyer

İyi bir mühendisler için talep her zaman yüksektir. Özellikle finans, mekanik, IT ve elektronik sektörlerinde sözleşmeli ve yerleşik olarak çalışacak mühendis açığı vardır. Profesyonel mühendisler arasında işsizlik oranı diğer tüm mesleklere göre çok düşüktür.

Yalnızca İngiltere’de mühendislik tarafından yönlendirilen sanayi, gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık %40’ına katkıda bulunur ve ülke ekonomisinin önemli bir parçasıdır. Motor yarışından ev elektriğine kadar mühendislerin rolleri çeşitli ve önemlidir. Çok çeşitli istihdam olanakları ve tatmin edici bir gelecek arayan öğrenciler için mühendislik alanında kariyer yapmak her zamankinden daha revaçta.

Kimya Mühendisliği ... fizik bilimlerinin ( kimya ve fizik gibi) ve yaşam bilimlerinin (biyoloji mikrobiyoloji ve biyokimya gibi) matematik ve ekonomi ile birleşerek hammaddenin ya da kimyasalların daha değerli formlara dönüştürülmesi ile ilgilenir. Kimya mühendisleri hammaddeleri ya da kimyasalları daha kullanışlı ve değerli formlara dönüştürürken süreçlerin güvenli, sürdürülebilir ve ekonomik bir şekilde işletilmesini sağlarlar.

İnşaat Mühendisliği ... köprüler, yollar, kanallar, barajlar ve binalar gibi fiziksel ve doğal yollarla inşa edilmiş çevrenin tasarımı, yapımı ve bakımı ile uğraşan profesyonel bir mühendislik disiplinidir. Genel olarak çevre mühendisliği, jeoteknik mühendislik, strüktürel mühendislik, ulaştırma mühendisliği, belediye ve şehir mühendisliği, kıyı mühendisliği, su kaynakları mühendisliği, malzeme mühendisliği, ölçme ve yapı mühendisliği gibi birçok alt disipline ayrılmıştır.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ... genelde elektrik, elektronik ve elektromanyetizmanın çalışılması ve uygulanması ile uğraşan mühendislik alanıdır. Güç, elektronik, kontrol sistemleri, sinyal işleme ve telekomünikasyon gibi bir dizi alt konuları kapsar. Elektrik mühendisliği genellikle güç iletim ve motor kontrolü gibi büyük ölçekli elektrik sistemleri ile ilgili problemleri ele alırken, elektronik mühendisliği bilgisayarlar ve entegre devreler de dahil olmak üzere küçük ölçekli elektronik sistemlerin çalışılması ile ilgilenir.

Makine Mühendisliği ... mekanik sistemlerin analizi, tasarımı, imalatı ve bakımı için fizik ve malzeme biliminin ilkelerini uygulayan bir mühendislik disiplinidir. Makine ve aletlerin tasarımı, üretimi ve işletimi için ısının ve mekanik gücün kullanımını içeren mühendislik dalıdır.

Bilgisayar Mühendisliği... bilgisayarların ve bilgisayar sistemlerinin tasarımıyla ilgilidir. Yeni donanımların tasarımı, PDA ve USB'lerin tasarımı veya endüstriyel bir tesisi kontrol etmek için bilgisayar kullanımı ile ilgilenir. Bilgisayar mühendisleri bir sistemin yazılımı üzerinde de çalışabilirler. Bununla birlikte, karmaşık yazılım sistemlerinin tasarımı genellikle yazılım mühendisliğinin alanıdır ve genellikle ayrı bir disiplin olarak düşünülür.

Mekatronik Mühendisliği... elektrik ve mekanik sistemlerin çakışmasını ele alan bir mühendislik disiplinidir. Bu kombine sistemler elektromekanik sistemler olarak bilinir ve yaygın şekilde kullanılırlar. Örnekler arasında otomatik imalat sistemleri, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemleri ve uçak ve otomobillerin çeşitli alt sistemleri bulunmaktadır.

Mühendislik Eğitimi Giriş Koşulları Nelerdir?

İngiltere üniversitelerinde sunulan iki tip mühendislik programı vardır; B.Eng (Mühendislik Lisans) ve M.Eng (Mühendislik Yüksek Lisans).

B.Eng, mühendislik alanında 3 yıllık standart lisans programıdır. B.Eng programını tamamlayan öğrencilerin kurum mühendisi olmak için başvuru yapmaya uygun eğitim ve tecrübeleri vardır. Ancak sözleşmeli mühendis olmak için standart lisans derecesinden sonra M.Eng programının son senesine denk bir mühendislik eğitimi alınması zorunludur. Bazı İngiltere üniversiteleri öğrencilerin programın ilk yıllarında B.Eng ve M.Eng programları arasında geçiş yapmalarına izin verir. M.Eng derecesi sözleşmeli mühendis olmak isteyen öğrencilerin alması gereken eğitim programıdır. M.Eng programı minimum 4 yıl, bir yıl iş deneyimi edinmek isteyen öğrenciler içinse 5 yılda tamamlanır.

 • Typical International Baccalaureate requirements: 35 puan.
 • Typical A-levels requirements: AAB matematik ve fizik.
 • Typical IELTS requirements: Her bir bölümde 6.5 altında olmamak üzere 7 puan.
IELTS Hazırlık Sınıfları

Bir Mühendislik programına başlamadan önce IELTS puanınızı yükseltmeniz gerekiyorsa İstanbul ve Ankara ofislerimizdeki IELTS Hazırlık Kurslarımıza katılabilirsiniz.

İstenilen IELTS puanlarının farklı okullar için değişkenlik gösterebileceğini unutmayın.

İngiltere’de Mühendislik Eğitimini Nerede Almalıyım?

İngiltere'deki en iyi Mühendislik programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu alanda Guardian 2019 Üniversite Rehberinde ilk on sıraya giren üniversiteler hakkında detaylı bilgilere ulaşın:

 

General Engineering

 1. University of Bristol
 2. University of Cambridge 
 3. Imperial College London 
 4. University of Oxford 
 5. University of Durham 
 6. University of Warwick 
 7. Loughborough University
 8. Bournemouth University 
 9. University of Leeds 
 10. University College London 

Civil Engineering

 1. Imperial College London
 2. University of Leeds 
 3. University of Bristol
 4. University of Southampton 
 5. University of West of Scotland 
 6. Loughborough University 
 7. University of Nottingham 
 8. Abertay University 
 9. University of Bath 
 10. Queen's University, Belfast 

Mechanical Engineering

 1. Imperial College London 
 2. University of Bath 
 3. University of Leeds 
 4. University of Bristol 
 5. Loughborough University 
 6. University of Southampton 
 7. Coventry University 
 8. Heriot-Watt University 
 9. University College London 
 10. Lancaster University 

Chemical Engineering

 1. University of Cambridge 
 2. University of Nottingham 
 3. University of Bradford 
 4. Imperial College London
 5. University of Surrey 
 6. University of West of Scotland 
 7. University of Bath 
 8. Lancaster University 
 9. University of Birmingham  
 10. Loughborough University 

Electrical/Electronic Engineering

 1. University of Nottingham 
 2. University of Southampton 
 3. University of Surrey 
 4. Imperial College London 
 5. University of Bath 
 6. University of Manchester 
 7. University of Bedfordshire 
 8. University of Leeds 
 9. Loughborough University 
 10. University College London 

Materials/Mineral Engineering

 1. University of Oxford
 2. Loughborough University 
 3. University of Exeter 
 4. University of Sheffield 
 5. University of Birmingham
 6. Imperial College London 
 7. University of Manchester 
 8. Swansea University 
 9. Sheffield Hallam University
 10. Queen Mary, University of London

Mühendislik Eğitimine BaşvurunCambridge, Oxford, UCL ya da Imperial College London’a başvururken yardıma mı ihtiyacınız var? Oxbridge Servisimiz, mülakat pratiği ve niyet mektubu yazma uzman desteğimiz ile sizi dünyanın en iyi üniversitelerine yapacağınız başvurulara tam olarak hazırlayacak.

İngiltere’de Mühendislik programları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, ücretsiz danışmanlık hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Premium Servisimizi kullanan öğrencilerimize ise başvuruları arasından en az bir tanesine yerleşme garantisi veriyoruz!

SI-UK hızlı, güvenilir ve etkili hizmetiyle üniversite başvurumu gerçekleştirdim. Danışmanları alanlarında uzman ve bütün İngiltere üniversiteleriyle yakından iletişim halindeler. Danışmanımın tavsiyesi ve başvuru desteği sayesinde, tercih ettiğim üniversitelerin birinden teklif almayı başardım.

Carla Termini King's College London, Accounting and Finance

 • Glasgow Üniversitesi
 • Kent Üniversitesi
 • Oxford Üniversitesi
 • East Anglia Üniversitesi
 • Cambridge Üniversitesi
 • London School of Economics
 • Liverpool Üniversitesi