İngiltere'de Mimarlık Eğitimi

İngiltere'de Mimarlık Eğitimi

Kariyer seçenekleri, giriş koşulları ve Mimarlık sıralamaları.

İngiltere Mimarlık Bölümleri

Mimarlığa Giriş

Mimarlık bir mimari yapının arkasındaki tasarım ve mekaniktir. Profesyonel bir mimar olmak için, tasarımcı yalnızca etkileyici bir ürün ortaya çıkarmakla yetinmeyip, aynı zamanda pratiklik, işlevsellik, güvenlik ve sürdürebilirliği de sağlayacak bir çalışma ortaya koymalıdır.

Mimarlık alanında ileri gelen bir çok İngiltere üniversitesi, mimarinin yalnızca teknoloji ve tasarım yönüne değil, aynı zamanda kültürel ve tarihi yönüne de odaklanırlar. Üniversiteler 3D tasarımın yanı sıra öğrencilere tarih ve teori dersleri de vererek öğrencilerin mimarlık mesleğinin her öğesini en iyi şekilde öğrenmesini sağlarlar.

Mimarlık Programına Başvurmak

SI-UK Mimarlık programı başvurunuza yardımcı olmak için burada. Bugün arayın ve ücretsiz danışmanlığınızı bir SI-UK bürosunda veya online olarak Skype üzerinden alın.

Mimar olabilmek için öğrenciler öncelikle beş yıllık üniversite eğitimi ve bunu takiben yapacakları iki yıllık iş deneyimi kombinasyonunu tamamlamalıdırlar. Öğrenciler bu sürecin ardından son sınavlarına girerler. Öğrenciler üniversite eğitimlerinin üç yılını tamamladıklarında İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü (RIBA) üyesi olurlar. Sonrasında BArch (Mimarlık Lisansı), Diploma, March (Mimarlık yüksek lisansı) programlarına kayıt olurlar. Mezun olmadan önce iki sene iş deneyimi edinmeleri gereklidir.

Mimarlıkta Kariyer

Minimum beş yıllık eğitim sürecinden sonra, Mimarlık bölümü mezunları  Mimar, Mimari Teknisyen ve İç Mimar kadrolarında çalışmaktadırlar. Finansman, emniyet, bina yönetmelikleri ve planlama kanunu konularında çalışabilecekleri gibi, yapı analisti, tarihi bina koruma yetkilisi, inşaat mühendisi, şehir planlancısı, peyzaj mimarı gibi birçok disiplinde yer alabilirler.

Mimarlık Giriş Koşulları

Mimarlık programına başvurmadan önce üniversiteler tarafından İngilizce, sanat, tasarım ve matematik derleri okunmuş olması tercih edilir. Aynı zamanda serbest çizime, 3D çalışmalarına, tasarım ve üretime ilgi duymanız beklenir. İngiltere’de çoğu üniversiteden kabul alabilmeniz için bir portfolyo oluşturmanız gereklidir.

 • Typical International Baccalaureate requirements: Minimum 32 puan.
 • Typical A-levels requirements: AAB, sanat, fen ve yazım derslerinin dengeli ortalaması
 • Typical IELTS requirements: Her bir bölümde 6.0 altında olmamak üzere 6.5 puan
IELTS Hazırlık Sınıfları

Bir Mimarlık programına başlamadan önce IELTS puanınızı yükseltmeniz gerekiyorsa İstanbul ve Ankara ofislerimizdeki IELTS Hazırlık Kurslarımıza katılabilirsiniz.

Giriş gereksinimlerinin her Birleşik Krallık üniversitesi için farklı olduğunu lütfen unutmayın.
.

İngiltere'de Mimarlık eğitimini nerede okuyabilirim?

İngiltere'deki en iyi Mimarlık programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Guardian 2019 Üniversite Rehberinde ilk on sıraya giren üniversiteler hakkında bilgi bulabilirsiniz:

 1. University of Sheffield
 2. University of Cambridge
 3. University of Bath
 4. University College London
 5. University of Nottingham
 6. University of Manchester
 7. University of Lincoln
 8. University of Strathclyde
 9. Coventry University
 10. UWE Bristol

Cambridge veya UCL'ye başvururken yardıma mı ihtiyacınız var? Oxbridge Service, yoğun mülakat uygulamaları ve uzman kişisel beyan önerileri ile dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına başvurunuza tam olarak hazırlanacaktır.

Mimarlık eğitimine başvurun

İngiltere’de Mimarlıkprogramları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, ücretsiz danışmanlık hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Premium Servisimizi kullanan öğrencilerimize ise başvuruları arasından en az bir tanesine yerleşme garantisi veriyoruz!

SI-UK hızlı, güvenilir ve etkili hizmetiyle üniversite başvurumu gerçekleştirdim. Danışmanları alanlarında uzman ve bütün İngiltere üniversiteleriyle yakından iletişim halindeler. Danışmanımın tavsiyesi ve başvuru desteği sayesinde, tercih ettiğim üniversitelerin birinden teklif almayı başardım.

Carla Termini King's College London, Accounting and Finance

 • Glasgow Üniversitesi
 • Kent Üniversitesi
 • Oxford Üniversitesi
 • East Anglia Üniversitesi
 • Cambridge Üniversitesi
 • London School of Economics
 • Liverpool Üniversitesi